Jadwiga Gosiewska: mój syn ukochał ziemię świętokrzyską

Data publikacji: 10.04.2021 07:14
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jadwiga Gosiewska - matka wicepremiera Przemysława Gosiewskiego

Jadwiga Gosiewska - matka wicepremiera Przemysława Gosiewskiego
Włoszczowa. 15.10.2018 / Fot. Radio Kielce

Dziś (sobota), w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób.

Wśród ofiar byli m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także świętokrzyski poseł, wicepremier Przemysław Gosiewski.

Jadwiga Gosiewska, mama Przemysława Gosiewskiego uważa, że katastrofa to nie był zwykły wypadek.

- To było zaplanowane zabójstwo - twierdzi. - Polska nie stara się poznać prawdy. Rosjanie nienawidzili prezydenta Lecha Kaczyńskiego za jego tendencje do stworzenia środkowej Europy. Trzeba było tę sprawę zakończyć. Było to wszystko starannie przygotowanie, aby ci ludzie zginęli - zaznacza.

Jadwiga Gosiewska wspomina, że jej syn ukochał ziemię świętokrzyską. Miał tu wielu przyjaciół i przychylnych mu ludzi. Wiele dobrego zrobił dla tego regionu. Podkreśla, że od chwili tragedii próbuje na różne sposoby upamiętnić syna.

- Staramy się, aby pociąg, który kursuje ze Szczecina do Krakowa nosił jego imię. Stawiamy mu epitafia, pomniki. On sobie na to zasłużył - podkreśla.

- Wydaje nam się, że wtedy jest z nami, jest dla nas żywy i wciąż o nim myślimy. Nic się przez te lata nie zmieniło. Jest nam bardzo ciężko i cały czas zadajemy sobie pytanie: Dlaczego? Czy tak się musiało stać? - dodaje.

W Kielcach, z uwagi na pandemię COVID-19 wszystkie wydarzenia związane z rocznicą katastrofy będą skromne i odbędą się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Przy pomniku Przemysława Gosiewskiego, przed tablicą pamiątkową przy bazylice katedralnej, a także przy pomniku na Grabinie zostaną złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze, a w katedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i wszystkich ofiar katastrofy.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

8.30 - pomnik Przemysława Gosiewskiego Kielce, ul. Warszawska - złożenie kwiatów i zapalenia zniczy,
8.41 (w godzinie katastrofy) - tablica na Ogrójcu Katedralnym i tablica na Katedrze - zzłożenie kwiatów i zniczy,
9.00 - katedra - msza święta w intencji Ojczyzny, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej,
10.15 - pomnik na kieleckiej Grabinie - złożenie kwiatów i zapalenia zniczy.

Reklama