Jak będą wyglądały procesje w diecezji sandomierskiej?

Data publikacji: 25.05.2021 13:32
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2020. Sandomierz. Uroczystość Bożego Ciała. Procesja przez rynek starego miasta oraz ulicą Mariacką. Na zdjęciu: Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierski

11.06.2020. Sandomierz. Uroczystość Bożego Ciała. Procesja przez rynek starego miasta oraz ulicą Mariacką. Na zdjęciu: Krzysztof Nitkiewicz - biskup sandomierski
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Procesje Bożego Ciała w diecezji sandomierskiej powinny odbywać się na terenach przykościelnych - zaleca biskup Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha nie wyklucza procesji ulicami miast i wsi, ale pod warunkiem, że szczegóły, proboszczowie uzgodnią z sanepidem oraz służbami mundurowymi. Parafie nie mogą łączyć swoich procesji.

- Chcemy godnie uczcić Jezusa, bo eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, ale jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z pandemii, która wciąż zbiera duże żniwo ofiar – stwierdził biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Hierarcha podkreśla, że we wszystkich przypadkach konieczne jest przestrzeganie wymogów sanitarnych, czyli zachowanie odległości co najmniej półtora metra pomiędzy osobami, a jeśli nie jest to możliwe, wymagane jest noszenie maseczek.

- To nie jest tylko czysty legalizm, chodzi o miłość bliźniego, bo jeśli kocham bliźniego, to nie narażam go na zakażenie. Przykro, że część osób nie chce tego zrozumieć i w sposób otwarty kontestują przepisy, ja sam czasami tego doświadczam - stwierdził.

W Sandomierzu, procesja Bożego Ciała odbędzie się tak jak w ubiegłym roku, wyłącznie na obszarze od rynku starego miasta do katedry. Po drodze będą cztery ołtarze: przy figurze Matki Bożej w sąsiedztwie ratusza, przy Kurii Diecezjalnej, następnie obok Domu Katolickiego i ostatni ołtarz przy katedrze.

Reklama