Jak dbać o środowisko? Poradą posłużą franciszkanie

Data publikacji: 23.05.2021 08:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach
Fot. wikipedia.pl

Jak dbać o środowisko naturalne w swoim najbliższym otoczeniu? Propozycje konkretnych działań będzie można poznać dziś w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach.

Podczas wszystkich mszy świętych będzie obecny franciszkanin, brat Kordian Szwarc, zastępca dyrektora Caritas Polska. Będzie mówił m.in. o konieczności troski o środowisko w kontekście encykliki papieża Franciszka „Laudato Si”. Poza tym, przy kościele na cały dzień zaparkuje mobilna ambasada - zapowiada ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas.

- To specjalny pojazd, wyposażony w różne pomoce naukowe, dydaktyczne i materiały promocyjne, dzięki którym będzie można się dowiedzieć więcej o działaniach Caritas w duchu „Laudato Si” - wyjaśnia.

Dodaje, że każdy ma wpływ na środowisko, choćby przez drobne decyzje, jak nie marnowanie jedzenia, oszczędzanie energii i wody czy zbieranie po sobie śmieci.

Ksiądz Krzysztof Banasik podkreśla, że parafialne zespoły Caritas od kilkunastu miesięcy realizują projekty ekologiczne w nawiązaniu do encykliki „Laudato Si”. Tworzono np. ogródki kwietne, zbierano plastikowe nakrętki i promowano wtórne wykorzystanie materiałów. Na przykład w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Kielcach, w ramach projektu pod nazwą „Woda życia - zdrój na pustyni”, odbywają się inicjatywy, związane z promowaniem oszczędzania wody.

- To na przykład retencjonowanie deszczówki, zbieranej z dachu do specjalnych dwóch podziemnych zbiorników na deszczówkę. Będzie ona wykorzystywana do podlewania terenów zielonych. To doprowadzi do oszczędzania wody z sieci wodociągowej przy jednoczesnym dbaniu o zieleń i wykorzystaniu wody, która spada nam z nieba - dodaje ks. Banasik.

Niedzielę „Laudato Si” w parafii św. Maksymiliana w Kielcach organizuje parafia oraz Caritas Diecezji Kieleckiej.

Na całym świecie do 25 maja Kościół Katolicki obchodzi tydzień „Laudato Si” w nawiązaniu do encykliki papieża Franciszka o tym samym tytule.

Reklama