Jak długo trwa pamięć o naszych przodkach, tak długo trwa naród

Data publikacji: 15.08.2020 14:35
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.08.2020. Jędrzejów. Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na zdjęciu od prawej: Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa, Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski

15.08.2020. Jędrzejów. Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na zdjęciu od prawej: Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa, Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Stanisław Kościelecki, Kazimierz Filipkiewicz, Józef Lato, Jan Karkocha, Henryk Skorupka, Józef Terczyński, Kacper Niemirski, Tekla Dulińska to bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej z Jędrzejowa.

Dziś na ich grobach wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski oraz Paweł Faryna - starosta jędrzejowski wraz z Marcinem Piszczkiem - burmistrzem Jędrzejowa i Markiem Godlewskim - regionalistą zapalili znicze. 

Jak mówił Marek Bogusławski - wszystkim, którzy walczyli w bitwie w 1920 roku oraz wszystkim tym, którzy w innych bitwach walczyli w obronie Ojczyzny jesteśmy winni szacunek i hołd.  

- Jak długo trwa pamięć o naszych przodkach i bohaterach, tak długo trwa naród i jego mieszkańcy - podkreślił.

Z kolei Paweł Faryna zwrócił uwagę że „Cud nad Wisłą" był możliwy, ponieważ w 1920 wszyscy Polacy się zjednoczyli. Tamtemu pokoleniu winni jesteśmy pamięć, a Ojczyźnie miłość. Jak podkreślił starosta - w tych walkach uczestniczyli również mieszkańcy powiatu jędrzejowskiego, dlatego dziś pamiętamy o nich paląc znicze na ich grobach.

Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa przypomniał, że przedstawiciele gminy odwiedzają groby bohaterów, również przy okazji innych ważnych dat naszej historii.

- Robimy to dla siebie, ponieważ dzięki nim żyjemy w wolnym kraju. Dajmy przykład młodym pokoleniom, by nie zapomnieli o bohaterach - podkreślił włodarz gminy.

Marek Godlewski, regionalista przypomniał, że Tekla Dulińska pochowana na cmentarzu parafii św. Trójcy w Jędrzejowie chociaż nie brała czynnego udziału w walkach, to dla żołnierzy wracających z frontu zorganizowała szpital polowy i punkt żywnościowy. Ponadto otworzyła szwalnię, gdzie szyto mundury oraz ciepłą odzież dla żołnierzy udających się na front. 

W intencji Ojczyzny odprawiona została także msza święta w opactwie Cystersów.

Reklama