Jak pozbyć się mszyc nie stosując chemicznych preparatów?

Data publikacji: 27.06.2020 10:24
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mszyce

Mszyce
Fot. Wikipedia

Mszyce, prawdziwe utrapienie ogrodników, to w tym roku szczególna plaga. Do ich rozwoju przyczyniła się łagodna zima i sucha wiosna.

Kazimiera Chłoń z Koła Gospodyń Wiejskich z Drożejowic przyznaje, że do zwalczania mszyc najczęściej stosuje się preparaty chemiczne. Podpowiada jednak, jak pozbyć się szkodników w sposób ekologiczny.  

- Co zrobić, gdy nie chcemy stosować chemii, na przykład na grządkach z koprem, który następnie wykorzystujemy do produkcji naszego regionalnego specjału jakim są „ogórki dworskie”? - pyta.

I odpowiada, że można przygotować ekologiczny i ceniony środek ochrony roślin, przede wszystkim bezpieczny dla pszczół i innych zwierząt.

- Cztery cebule pokroić razem z łupinami, dodać około półtora litra wody i gotować około pół godziny. Tak przygotowanym i ostudzonym wywarem z cebuli, można pryskać także inne rośliny - zaznacza.

Z kolei Urszula Kotosz dodaje, że równie dobrym i skutecznym sposobem w walce ze szkodnikami, jest wyciąg z roztartych ząbków czosnku czy suszonych kwiatów rumianków. Dodaje, że może spodobać się także inny,  domowy sposób na mszyce.

- Łyżeczkę płynu do naczyń należy rozpuścić w litrze wody. Następnie oprysk przelewam do butelki ze spryskiwaczem. Mszyce znikają - zaznacza.

Panie podkreślają, że wymienione metody są dedykowane dla użytkowników niewielkich i ekologicznych upraw np. w przydomowym ogródku, na balkonach i działkach. Zaznaczają, że dla dobra naszych roślin nie wolno bagatelizować obecności nawet niewielkiej ilości mszyć.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama