Jak skutecznie rzucić palenie? Słuchacze Radia Kielce radzą [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 19.11.2020 13:59
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Sebastian Papucki / Radio Kielce

Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Palenie papierosów może skrócić życie nawet o 15 lat. Wiadomo, że ten nałóg rujnuje nam zdrowie i portfele. Wśród skutków ubocznych wymienia się między innymi: zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwory, osłabioną odporność, tak zwany smoczy oddech, ale także zmiany w wyglądzie - pożółkłe zęby, szarą cerę, łamliwe cienkie paznokcie i przesuszone włosy.

Decyzja o rzuceniu palenia jest jedną z najlepszych jakie możemy podjąć. Jak jednak skutecznie zerwać z nałogiem ? Słuchacze Radia Kielce podzielili się swoimi doświadczeniami.

Wśród skutecznych sposobów wymieniali między innym: silne postanowienie niepalenia ze względu na pojawienie się w domu nowego członka rodziny, przestrogi lekarzy przed zgubnymi skutkami zdrowotnymi, ale także motywacje sportowe czy postanowienia próby zerwania z nałogiem przed wyruszeniem na pielgrzymkę.

Jeden z naszych słuchaczy przypomniał także stary sposób oparty na zasadzie „jak masz czegoś pod dostatkiem, to nie sięgasz po to tak chętnie”. Podpowiedział, że jemu udało się rzucić palenie dzięki posiadaniu w domu i najbliższym otoczeniu niezliczonej liczby papierosów. Gdzie nie spojrzał tam były papierosy. Wiedział, że w każdej chwili może po nie sięgnąć, odkładał ten moment w czasie i tak skutecznie nie sięgnął po papierosa już nigdy.

 Jak słuchacze Radia Kielce poradzili sobie z zrzuceniem palenia? Posłuchaj ich wypowiedzi:

 

 

Reklama