Jak skutecznie walczyć z komarami?

Data publikacji: 05.07.2020 13:14
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. MorgueFile

Potrafią uprzykrzyć życie każdemu. Ich ugryzienia są swędzące, a nierzadko też i bolące.

Lato to okres wzmożonej aktywności komarów, które mogą skutecznie uprzykrzyć ciepłe, wakacyjne wieczory. Owady lokalizują człowieka za pomocą węchu, często nawet z kilku kilometrów. Przyciąga je zapach, wydychany dwutlenek węgla, a nawet pot. Osoby uczulone na wydzielaną przez komary substancję znacznie gorzej znoszą ukąszenia, które mogą objawiać się bolącymi lub swędzącymi wypryskami. Może pojawić się również obrzęk i opuchlizna.

Jak informuje Paweł Kosin, rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce, na razie komarów nie ma zbyt wiele, ale w najbliższych dniach ich liczba znacznie wzrośnie. Jest to spowodowane ostatnimi opadami deszczu.

- Gdy opady są dosyć regularne i stosunkowo obfite, tworzą się rozlewiska wody, czyli idealne warunki do rozwoju tych owadów. Komary potrzebują zwykle 2-3 tygodnie do rozwoju. Czasami wystarczy im jednak nawet kilka dni - zaznacza.

Sposobów na radzenie sobie z komarami jest bardzo wiele. To m.in. różnego rodzaju naturalne metody. Jak informuje Lilia Kowalewska, specjalistka z dziedziny zielarstwa z Agrocentrum Kielce, komary skutecznie odstraszają m.in. lawenda, mięta, czy kocimiętka. Wystarczy trzymać je na parapecie albo na balkonie, aby skutecznie odpędziły uporczywe owady. Można z nich również przygotować olejki zapachowe i rozpylić w domu lub posmarować ciało. Lilia Kowalewska zachęca także do posadzenia rośliny nazywanej komarzycą. Jak mówi, będzie ona mogła pełnić wówczas dwie funkcje - dekorującą i odstraszającą komary.

- Ma ona zielone, albo zielono-białe kwiaty i długie łodygi mają długie łodygi. Bardzo fajnie wyglądają na balkonach. Ponadto są dosyć odporne na niesprzyjające warunki. Mają specyficzny zapach, który bardzo skutecznie odstrasza komary, meszki i muchy - dodaje.

Można też skorzystać z preparatów chemicznych dostępnych w aptekach. To m.in. płyny, aerozole, czy specjalne kremy. Jak informuje Ewa Tomal z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, żeby taki produkt trafił na rynek, musi przejść badania, a producent musi wykazać jego skuteczność. Dodaje, że kupując preparat warto przeczytać ulotkę i zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami.

Walkę z komarami podejmują takie świętokrzyskie samorządy. Jak informowaliśmy, na wykonanie zabiegu odkomarzania w ostatnim czasie zdecydowały się m.in. władze Sandomierza.

Tagi do tego wpisu
Reklama