Jak w dobie pandemii odebrać świadectwo ukończenia szkoły?

Data publikacji: 19.06.2020 13:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 01.07.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało wytyczne dla szkół w sprawie wydawania świadectw.

Jak mówi Anna Ostrowska, rzecznik resortu, rok szkolny kończy się już w przyszły piątek, a forma przekazywania świadectw zależy od dyrektora szkoły. Jednak musi on przestrzegać wymogów bezpieczeństwa przygotowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

- W tym roku ze względu na stan pandemii wciąż obowiązujący na terenie kraju, szkoły nie będą mogły zorganizować tradycyjnych akademii dla całej społeczności szkolnej. Świadectwa będą mogły być wydawane indywidualnie albo małym grupom uczniów. Placówki mogą zorganizować wydawanie dokumentów na świeżym powietrzu - informuje Anna Ostrowska.

Sylwester Ozga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach, w której uczy się około 1300 uczniów przyznaje, że zorganizowanie wydawania świadectw to duże wyzwanie.

- Dla absolwentów klas ósmych zorganizujemy uroczystą akademię, podczas której będą mogli oni odebrać świadectwo i ewentualne nagrody. Takich klas mamy pięć, dodatkowo zostaną one podzielone na dwie grupy - informuje dyrektor.

W przypadku pozostałych uczniów wiele zależeć będzie od pogody. Jeżeli w przyszły piątek będzie słonecznie, świadectwa będą wydawane najpewniej na zewnątrz budynku, a uczniowie będą przychodzili je odebrać na ustaloną godzinę. W przypadku deszczu, młodzież będzie mogła dostać świadectwo w budynku szkoły. Będzie uruchomionych kilka wejść, tak, by ograniczyć kontakty między dziećmi.

Władysław Zaucha, dyrektor Zespołu Szkół Elektrycznych ze względów bezpieczeństwa w ogóle nie planuje wydawania świadectw uczniom.

- Jest pandemia, więc planujemy zakończenie roku szkolnego online. Mamy 35 klas, to bardzo dużo i nie jesteśmy w stanie bezpiecznie zgromadzić uczniów nawet na boisku szkolnym. Samie świadectwa będą wypisane, będą czekały i mam nadzieję, że we wrześniu młodzi ludzie będą już mogli je normalnie odebrać - informuje Władysław Zaucha.

Jak podkreśla, szkoła używa dziennika elektronicznego, więc rodzice uczniów będą wiedzieli, jakie były wyniki w nauce ich dziecka. W przypadku, gdyby świadectwo było potrzebne na przykład przy zmianie szkoły, uczeń będzie mógł je odebrać w sekretariacie.

Swoje świadectwa mają już tegoroczni maturzyści, bowiem oni zakończyli rok szkolny w kwietniu. W sierpniu będą mogli też odebrać swoje wyniki egzaminu dojrzałości.

Reklama