Jak wyobrazić sobie świat - pomoże specjalny globus

Data publikacji: 24.12.2020 12:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jolanta Szymanowska - pracownia ceramiczna Instytut Dizajnu w Kielcach

Jolanta Szymanowska - pracownia ceramiczna Instytut Dizajnu w Kielcach
Fot. Dorota Klusek

Ma być nie tylko pomocą edukacyjną, ale łączyć wartość użytkową z walorami estetycznymi. W Instytucie Dizajnu w Kielcach powstaje projekt globusa dla niewidomych.

Globusy dla osób niewidomych nie są nowością, ale jak podkreśla Jolanta Szymanowska z Instytutu Dizajnu, ten ma być inny.

- Przez to, że jesteśmy Instytutem Dizajnu możemy podejść do tematu zarówno użytkowo, jak i estetycznie. Struktury, które teraz istnieją na globusach, są bardzo schematyczne, geometryczne, nie są zbyt łatwe do odróżnienia. Jeśli oderwiemy palce od globusa i delikatnie je przesuniemy, to trudno stwierdzić, czy już opuściliśmy kontynent czy jeszcze nie - wyjaśnia.

Projekt zaproponowany przez Instytut Dizajnu ma być zróżnicowany pod względem faktur wyjaśnia Jolanta Szymanowska.

- Jesteśmy w trakcie tworzenia globusa, który będzie pokazywał nie tylko granice, ale również wysokości, a przede wszystkim faktury obiektów, na przykład Sahara będzie czymś szorstkim niczym piasek, czy delikatny papier ścierny. Najwyższe szczyty będą ostro zakończone, natomiast „roślinność” przy równiku będzie czymś bardzo przyjemnym do dotykania – opisuje.

Projekt powstaje we współpracy ze środowiskiem świętokrzyskich niewidomych.

- Tam znaleźliśmy inspiracje, rozmawiając z edukatorkami, które opowiedziały o problemie, jakim jest wyobrażenie sobie kuli ziemskiej dla osoby, która nigdy nie widziała - wyjaśnia Jolanta Szymanowska.

Projekt jest także konsultowany z Fundacją „Szansa dla Niewidomych”. W dostosowaniu globusa do potrzeb niewidomych ma pomóc ankieta, którą można znaleźć również na internetowej stronie Instytutu Dizajnu..

Reklama