Jak zbudować piec chlebowy lub zrobić strzechę?

Data publikacji: 24.10.2021 13:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki

Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Społecznicy ze Stowarzyszenia Dolina Kacanki w gminie Staszów przypomną mieszkańcom, szczególnie najmłodszym, dawne zawody popularne na wsi.

W tym celu wyszukują w swoim środowisku osoby, które na przykład potrafiły wybudować piec, upiec w nim tradycyjny chleb, pokryć coś gontem, czy zrobić strzechę.

- Te osoby będą prowadzić warsztaty zaplanowane w ramach projektu - zapowiada Jacek Piwowarski, prezes stowarzyszenia, zarazem sołtys wsi Wiązownica Kolonia.

Chodzi o to, aby ocalić od zapomnienia ginące zawody i aby młodsze pokolenia mogły dowiedzieć się przynajmniej na czym polegała ich specyfika.

W ramach projektu w Wiązownicy Kolonii wybudowany zostanie prawdziwy piec chlebowy. Nie będzie on wyłącznie eksponatem, ale będzie służył do wypieku tradycyjnych bochnów podczas wydarzeń plenerowych, które będą organizowane na wsi. Piec będzie gotowy w listopadzie, wtedy też odbędą się warsztaty dotyczące jego budowy i wypieku chleba.

Projekt wiąże się z jubileuszem miejscowej szkoły, która ma sto lat. Wokół tej placówki od kilku lat Stowarzyszenie Dolina Kacanki organizuje wiele wydarzeń nawiązujących do tradycji i patriotyzmu.

Realizowany obecnie projekt nosi tytuł „Szkoła ginącego świata”. Stowarzyszenie ma na to 5 tys.  złotych z programu „Działaj Lokalnie”.

Reklama