Jaką uczelnię wybrać? Ile zarabia absolwent? Podpowiedzi na specjalnym portalu

Data publikacji: 16.07.2020 19:03
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat
Kielce. 05.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Ile zarabia absolwent danego kierunku na wybranej uczelni, ile czasu zajmuje mu znalezienie pracy i jaki procent osób po danym kierunku jest bezrobotnych?

Tego wszystkiego można dowiedzieć się na ELI, czyli portalu śledzącym ekonomiczne losy absolwentów. Witrynę kilka lat temu uruchomiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Teraz możemy poznać jej udoskonaloną formę, którą właśnie przedstawił resort.

Piotr Burda, rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego uważa, że wiedza na temat zarobków absolwentów jest ważną informacją dla osoby szukającej kierunku studiów.

- To jest dobry pomysł, zwłaszcza w tym roku, który był wyjątkowy. Nie było możliwości spotkań bezpośrednich z kandydatami, nie było dni otwartych w uczelniach ani żadnych targów edukacyjnych. Internet jest praktycznie jedynym sposobem, żeby dowiedzieć się czegoś o danej szkole i kierunku studiów. Kwestie ekonomiczne, zarobki absolwentów to też sposób na rozeznanie rynku - mówi Piotr Burda.

Jak podkreśla, każda uczelnia w Polsce śledzi losy swoich absolwentów. I w przypadku UJK na znalezienie pracy nie czeka się długo, średnio po kilku miesiącach absolwenci znajdują pracę.

Dzięki portalowi ELA możemy sprawdzić ile szukał pracy i ile zarabia na przykład absolwent biologii UJK. Średni czas znalezienia zatrudnienia w przypadku absolwentów 2018 roku, to niespełna 2 miesiące. Mediana zarobków to nieco ponad 2.2 tys. brutto. W przypadku biologii kończonej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, absolwent szuka pracy prawie 4 miesiące. Zarobki są zbliżone do tych, które otrzymuje osoba po ukończeniu UJK.

Jak mówi Piotr Burda wskaźniki ekonomiczne dotyczące absolwentów kieleckiej uczelni będą się poprawiały.

- W przypadku UJK lepsze dane będziemy mieli za kilka lat, kiedy mury naszej uczelni opuszczą absolwenci nowych kierunków jak medycyna, psychologia czy prawo - mówi Piotr Burda.

Portal pokazujący ile zarabiają absolwenci poszczególnych kierunków znaleźć można pod adresem ela.nauka.gov.pl/pl

Tagi do tego wpisu
Reklama