Jakie lektury na maturze z języka polskiego? [ARKUSZE]

Data publikacji: 04.05.2021 11:47 / Data aktualizacji: 04.05.2021 13:22
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiego

04.05.2021 Kielce. Zespół Szkół Elektrycznych. Matura z języka polskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Lalka” Bolesława Prusa i „Ziemia obiecana” Władysława Reymonta pojawiły się na podstawowym egzaminie z języka polskiego, który rozpoczął tegoroczne matury. W województwie świętokrzyskim do dzisiejszego egzaminu przystąpiło około 10 tys. absolwentów.

ZOBACZ ARKUSZE EGZAMINACYJNE

Abiturienci przed egzaminem spodziewali się tematów z „Lalki” Bolesława Prusa. Ta lektura była wymieniana jako maturalny pewnik. I rzeczywiście, pojawił się temat rozprawki, odwołujący się do tej lektury.

Absolwenci IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach wychodzili z egzaminu bardzo zadowoleni. Byli jednak zaskoczeni, bo z gratulacjami czekał na nich Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

- W rozprawce trzeba było napisać, czy ambicje pomagają w osiągnięciu wyznaczonego celu. Ja argumentowałem, że nie. Jako przykład podałem między innymi niespełnioną miłość Wokulskiego do Izabeli - mówił jeden z maturzystów.

Drugim tematem do wyboru było pytanie o to, czy miasto jest przyjazne, czy wrogie człowiekowi. Maturzyści musieli się przy tym odwołać do „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta.

Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, pierwszy dzień matur przebiegał z problemami. Do wielu szkół w naszym województwie wpłynęły fałszywe alarmy bombowe. Pojawiły się też informacje o tym, że arkusze z pytaniami wyciekły i były znane już kilka godzin przed egzaminem. Sprawdzi to Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Sama sesja maturalna potrwa do 21 maja. Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi mówi, że absolwenci mogli wybrać maksymalnie sześć przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym.

- Do najpopularniejszych przedmiotów należą język angielski, matematyka i język polski. Do języka angielskiego, najchętniej wybieranego na poziomie rozszerzonym zgłosiło się dokładnie 5187 osób - informuje Marek Szymański.

W środę maturzyści będą mierzyli się z matematyką na poziomie podstawowym. Do tego egzaminu przystąpi ponad 11 tys. maturzystów z województwa świętokrzyskiego, z czego około 2 tys. to absolwenci z lat poprzednich, którzy chcą poprawić wynik matury.

Reklama