Jakie są problemy osób z dysfunkcją wzroku? Rozmawiano o tym w WDK

Data publikacji: 09.06.2021 16:53
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.06.2021 Kielce. Konferencja dotycząca problemów osób z dysfunkcją wzroku. Na zdjęciu od lewej: Jacek Sabat - dyrektor WDK, Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta Kielce, Renat Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Joanna Winiarska - kielecka radna

09.06.2021 Kielce. Konferencja dotycząca problemów osób z dysfunkcją wzroku. Na zdjęciu od lewej: Jacek Sabat - dyrektor WDK, Jarosław Karyś - przewodniczący Rady Miasta Kielce, Renat Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Joanna Winiarska - kielecka radna
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

O problemach osób niewidomych i słabowidzących rozmawiali specjaliści w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. To pierwsza z cyklu 17 konferencji, jakie odbędą się w kilkunastu polskich miastach.

Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji „Szansa dla niewidomych” podkreśla, że przez ostatnie lata wiele udoskonaleń wpłynęło na polepszenie komfortu życia osób mających problemy ze wzrokiem.

To chociażby system udźwiękawiający przy przejściach dla pieszych, system dźwiękowy na przystankach autobusowych informujący o tym, jakiej linii podjeżdża autobus.

- W tym roku tematem przewodnim jest „Dostępność na serio”, czyli dostępność osób z dysfunkcją wzroku do innych osób, do władz, do bycia razem. W tym względzie jest o wiele lepiej niż było, ale z drugiej strony cały czas musimy przypominać, że dla środowiska osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, pozostało jeszcze wiele do zrobienia - dodał Marek Kalbarczyk.

Jak mówi, niestety nie wszystkie urzędy i inne budynki użyteczności publicznej są dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Natomiast w Kielcach dobrym przykładem na to, że osoby niepełnosprawne wzrokowo także mogą w pełni korzystać chociażby z dóbr kultury jest filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Okrzei.

Joanna Winiarska, współorganizatorka spotkania przyznała, że istotną kwestią jest to, by brały w nich udział nie tylko osoby niewidome i słabowidzące, ale także osoby zdrowe.

- Dzięki temu osoby pełnosprawne z tzw. pierwszej ręki mogą dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się osoby z dysfunkcjami wzroku. Nasi prelegenci wskazują osobom pełnosprawnym drogę, pokazującą jak można ułatwić osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie - dodała Joanna Winiarska.

Gabriela Rubak z Fundacji „Szansa dla Niewidomych” Tyflopunkt Kielce przyznaje, że w ostatnich latach poprawiła się dostępność osób z dysfunkcją wzroku chociażby do stron internetowych.

- Zmieniło się przede wszystkim prawo, ponieważ w kwietniu 2019 roku weszła w życie ustawa, która reguluje kwestie, związane z dostępnością cyfrową. Ja z poziomu osoby, która jest słabowidząca i korzysta z czytników ekranu mogę powiedzieć, że coraz więcej elementów na stronach internetowych spełnia standardy dostępności. Na tych stronach obowiązkowo pojawiły się deklaracje, które nas informują o tym, co jest dostępne, a co nie na naszej stronie - dodała Gabriela Rubak. 

Z kolei w sobotę Fundacja „Szansa dla Niewidomych” zaprasza do Parku Miejskiego w Kielcach, gdzie o godzinie 14.00 rozpocznie się piknik integracyjny. Zaplanowano m.in. pokazy taneczne, występy artystyczne oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Będą także stoiska promujące świat otwarty dla niewidomych, czyli m.in. gabinety dźwięku i dotyku, gry planszowe dla niewidomych oraz sprzęt codziennego użytku.

Reklama