Jakie zawody w średniowieczu były najbardziej popularne? Dowiemy się w Chęcinach

Data publikacji: 11.07.2020 07:27
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2020 Chęciny. „Weekend legend świętokrzyskich”. Turyści na zamku

20.06.2020 Chęciny. „Weekend legend świętokrzyskich”. Turyści na zamku
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Średniowieczne zawody i ówczesna kultura będą prezentowane w sobotę i niedzielę na Zamku Królewskim w Chęcinach.

Turyści dowiedzą się jak wyglądała praca rzemieślników i który z zawodów był najlepiej płatny - informuje Monika Majchrzyk, dyrektor zamku.

- Pojawi się m.in. skryba, który zaprezentuje techniki pisania piórem gęsim z wykorzystaniem alfabetu łacińskiego. Będzie też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w tym zakresie. Powieje również grozą, bo na dziedzińcu pojawi się kat z toporem i narzędziami tortur - dodaje.

- Średniowieczni rzemieślnicy zaprezentują na swoich stoiskach m.in. takie zawody jak mincerstwo, zielarstwo, kowalstwo, kaletnictwo, czy wikliniarstwo - wymienia Monika Majchrzyk.

Z kolei zabytkowa „Niemczówka” zaprasza w sobotę na „Weekend z Trylogią” oraz zwiedzanie z „Panem Wołodyjowskim” po zmroku. Początek o godzinie 20. 

Najpierw uczestnicy wysłuchają ciekawej prelekcji poświęconej książce Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, a później obejrzą fragmenty filmu Jerzego Hoffmana pod tym samym tytułem, którego część zdjęć była kręcona w Chęcinach.

- Kolejnym etapem wieczoru będzie przejście śladami adaptacji filmowej i serialowej. Uczestnicy zabrani zostaną w interesującą podróż poprzez kolejne miejsca, gdzie kręcone były poszczególnie ujęcia. Zebranym będzie towarzyszyć również barwny orszak z pochodniami, w tradycyjnych, staropolskich strojach - dodaje dyrektor.

Ostatnim etapem będzie przejście na Zamek Królewski, aby obejrzeć miejsce, gdzie dawniej stała makieta zamku w Kamieńcu Podolskim, stworzona na potrzeby filmu. Będzie można przyjrzeć się również potyczce szlachciców, a przy odrobinie szczęścia - zobaczyć Białą Damę.

Zamek Królewski w Chęcinach przygotował jeszcze jedną atrakcję. W każdy weekend, przez całe wakacje, po zmroku na murach będzie można zobaczyć ducha Białej Damy. 

Reklama