Jan Sebastian Bach zabrzmiał w ogrodzie przy Domu Długosza

Data publikacji: 24.07.2021 20:10
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
24.07.2021. Sandomierz. Dom Długosza. Festiwal „Ucho Igielne”. Koncert Pawła Niziołka

24.07.2021. Sandomierz. Dom Długosza. Festiwal „Ucho Igielne”. Koncert Pawła Niziołka
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Utalentowany flecista Paweł Niziołek, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, wystąpił w sobotę w ogrodzie kanonika Marcina z Urzędowa przy Domu Długosza w Sandomierzu. Koncert odbył się w ramach Festiwalu „Ucho Igielne”.

Artysta wykonał m.in. suitę C-dur Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji na flet poprzeczny. Po koncercie kustosz Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień opowiedziała o odtworzonym ogrodzie kanonika Marcina z Urzędowa, który żył w XVI wieku, był lekarzem, znawcą ziół i botanikiem. Była mowa m.in. o roślinach, które znajdują się w ogrodzie oraz o ich specyfice.  Po koncercie w ogrodzie odbyła się degustacja lemoniady z szałwią z ogrodu kanonika.

Melomani z Kielc mówili reporterce Radia Kielce, że było to doskonałe połączenie pięknej muzyki z uroczym miejscem, czyli z jednej strony natura w postaci ogrodu, a z drugiej zabytkowy Dom Długosza.

W koncercie uczestniczyła też wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, która powiedziała, że Festiwal „Ucho Igielne” to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w województwie świętokrzyskim i dlatego cieszy się, że jej resort przekazał  dofinansowanie na ten cel. Wiceminister dodała, że festiwal odbywa się w pięknych miejscach, dzięki czemu promuje nasz region.

- Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy Festiwalu „Ucho Igielne” będą chcieli wrócić do Sandomierza, do województwa świętokrzyskiego, aby podziwiać piękne krajobrazy i niezwykłe obiekty - dodała Anna Krupka.

Magdalena Kusztal, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu, poinformowała, że pomysł na zorganizowanie koncertu w ogrodzie Marcina z Urzędowa przy Domu Długosza pojawił się już zimą. Połączenie delikatnej muzyki z subtelnym otoczeniem wydało jej się pomysłem wartym wypróbowania. Zapewniła, że w kolejnych edycjach festiwalu Dom Długosza na pewno będzie jednym z miejsc, gdzie odbywać się będą koncerty.

Festiwal Muzyki Klasycznej „Ucho Igielne” zakończy się 31 lipca na dziedzińcu Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Wystąpi Strauss Ensemble i soliści: Renata Drozd, Jakub Milewski i Arkadiusz Jakus.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

adv adv
Wiadomości
Reklama