„Jawor - u źródeł kultury”. Wielkie święto muzyki ludowej w Tokarni [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

Data publikacji: 30.08.2020 13:29 / Data aktualizacji: 30.08.2020 17:22
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.08.2020. Tokarnia. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury”

30.08.2020. Tokarnia. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Jawor - u źródeł kultury” - impreza Radia Kielce zgromadziła w Parku Etnograficznym w Tokarni wiele osób.

Wśród nich jest m.in. pani Elżbieta z Jędrzejowa. Jak powiedziała, razem z mężem miała inne plany na niedzielne popołudnie, ale do przyjazdu do skansenu zachęciła ją nasza rozgłośnia.

- Wybieraliśmy się dziś nad zalew do Sielpi, ale w radiu usłyszeliśmy, że dziś w Tokarni będzie taka duża impreza, dlatego zmieniliśmy plany. Co prawda ubraliśmy się bardziej jak na plażę, ale to nam nie przeszkadza, bo w skansenie jest dziś bardzo słonecznie. Od rękodzielników kupiliśmy sobie już kilka ładnych pamiątek. Warto tu przyjechać, aby zapoznać się z naszą kulturą - dodała pani Elżbieta.

Podczas imprezy można posłuchać wielu znakomitych artystów. Wśród nich są też muzycy z województwa warmińsko-mazurskiego. Rodzinną tradycję gry na cymbałach kontynuuje Piotr Krupski, cymbalista wileński z Elbląga.

- Jeszcze przed wojną na cymbałach grał mój dziadek, który był słynnym wileńskim cymbalistą. Po wojnie, po zmianie granic Polski osiedlił się najpierw w Elblągu, a potem w Kętrznie. Dopiero 20 lat po śmierci dziadka pomyślałem, że warto kontynuować tę tradycję. Dlatego zamówiłem u lutnika cymbały i nauczyłem się na grać na podstawie zachowanych nagrań - wspomina Piotr Krupski.

Innym reprezentantem z Warmii i Mazur jest Kapela Folklorystyczna „Warnijsko Kapela”. Wojciech Deliga z zespołu mówi, że w Tokarni jest po raz pierwszy, ale jest zachwycony panującą tu atmosferą.

- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni. Przed sceną zgromadziło się wielu ludzi, którzy chyba są głodni muzyki ludowej. Organizacja i nagłośnienie jest wspaniałe. Przyjechaliśmy tu, aby zaprezentować nasz region. Naszym celem jest także kultywowanie tradycji Warmii - dodał Wojciech Deliga.

Atmosfera panująca podczas imprezy Radia Kielce podoba się także Grzegorzowi Brodzie z Milczan koło Sandomierza, który w naszej imprezie uczestniczy od 10 lat.

- Bardzo dużo ludzi przyjechało dziś do skansenu. Panuje tu iście rodzinna atmosfera. Dużo jest również stoisk kół gospodyń wiejskich, na których spróbować można wielu pysznych potraw. Chciałem też zaznaczyć, że Radio Kielce bardzo ładnie promuje nasz region. Wiele ludzi woli zwiedzać zabytki za granicą, a nie wiedzą jakie perełki mają blisko siebie. Dlatego radio słusznie namawia do zwiedzania atrakcji turystycznych w naszym regionie - powiedział Grzegorz Broda. 

Adam Kocerba, Zespół Brodowianki, Kapela Ludowa Edwarda Goli z Sędziszowa oraz Lucyna Lipczyńska to laureaci 10. edycji konkursu Radia Kielce „Jawor - u źródeł kultury”, który odbył się w Parku Etnograficznym w Tokarni.


Reklama