Jednostka na kieleckiej Bukówce ma swoje święto

Data publikacji: 13.09.2021 11:44
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2021. Kielce. 32. rocznica powstania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

13.09.2021. Kielce. 32. rocznica powstania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach obchodzi 32. rocznicę powstania. Z tej okazji, na terenie jednostki na Bukówce, odbyły się rocznicowe uroczystości.

Spotkanie rozpoczęła msza święta w intencji żołnierzy i pracowników, która została odprawiona w kaplicy centrum. Następnie żołnierze przemaszerowali na plac apelowy, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Na maszt została wzniesiona flaga państwowa, odegrano hymn Rzeczpospolitej Polskiej, a kapelan poświęcił Chorągiew Wojska Polskiego, którą przekazał komendantowi Centrum.

Pułkownik dr Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach powiedział, że jednostka rozwija się prężnie, szkoląc żołnierzy i pracowników wojska do realizacji zadań poza granicami kraju.

- Ostatni rok funkcjonowania centrum to nie tylko przygotowania personelu wyjeżdżającego na misję w ramach operacji poza granicami państwa, ale także czynna realizacja zadań polskich kontyngentów wojskowych w Kosowie, Libanie, Hiszpanii oraz we Włoszech. Do dziś współpracujemy ze związkami wojskowymi państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej oraz centrami szkolenia Holandii, Niemiec, Włoch, Grecji, czy też Węgier. Nasza jednostka, jako jedyna w kraju, od 1993 roku organizuje Międzynarodowy Kurs Obserwatorów Wojskowych, którego celem jest przygotowanie uczestników do udziału w misjach Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował komendant.

W uroczystości wziął udział generał brygady w stanie spoczynku Marek Olbrycht, który w latach 1996-2000 był komendantem Wojskowego Centrum Szkolenia dla potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Zaznaczył, że dzięki współpracy z władzami miasta i województwa świętokrzyskiego, żołnierze są rozsławiani.

- Nie było wcześniej takiej sytuacji, że nazywa się ronda, ulice, czy szkoły imieniem Sił Pokojowych. To jest najwyższa forma uhonorowania przez lokalną społeczność instytucji wojskowych, która w tym mieście funkcjonowała, funkcjonuje i funkcjonować będzie - wyjaśnił generał.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz dodał, że szkolenie przez jednostkę na Bukówce żołnierzy w zakresie zabezpieczenia pokoju jest bardzo istotne.

- Dzisiejsze linie podziałów międzyludzkich są głębokie i czasami nie wystarcza rozdzielenie stron sporu, a trzeba pilnować, by ten rozdział był trwały i nie wszczęto na nowo konfliktu. Do tego służy właśnie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. To element bardzo potrzebny i pomocny w utrzymywaniu pokoju - powiedział Zbigniew Koniusz.

Senator Krzysztof Słoń dodał, że wojskowi z kieleckiej Bukówki są spadkobiercami chlubnych tradycji 4. Pułku Piechoty Legionów.

- W tym miejscu byli szkoleni elitarni żołnierze, którzy wyruszyli do ostatniej zmiany obrońców Westerplatte. Bukówka to dla Kielc i całej Polski miejsce szczególne, ponieważ pokazuje jak istotna jest służba polskiego żołnierza w czasach pokoju i wtedy, kiedy o ten pokój trzeba walczyć - skomentował Krzysztof Słoń.

Zgodnie z tradycją wręczono dziś także odznaczenia, akty mianowania oraz wyróżnienia, a uroczystość zwieńczyła defilada pododdziałów.

Reklama