Jędrzejów będzie produkował opał?

Data publikacji: 23.02.2021 13:10
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa

Na zdjęciu: Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jędrzejów chce sam produkować opał, a potem wykorzystywać go do ogrzewania mieszkań socjalnych. Ma temu służyć fabryka pelletu, czyli granulatu wykonanego z biomasy. Na budowę zakładu potrzebne są jednak pieniądze.

Burmistrz Marcin Piszczek informuje, że gmina ma 150 lokali socjalnych, w większość zlokalizowanych w pobliżu Rynku. Miejskie służby dostarczają też węgiel najuboższym mieszkańcom. Do powodzenia całego planu, oprócz budowy fabryki, trzeba byłoby wymienić piece ogrzewające te mieszkania, z węglowych na przystosowane do spalania pelletu.

- Tym samym załatwilibyśmy kilka problemów, czyli przyczynimy się do ograniczenia niskiej emisji i uzyskamy oszczędności - mówi burmistrz.

Dodaje, że zakład nie prowadziłby działalności komercyjnej, ale dostarczał paliwo wyłącznie na potrzeby miasta i najuboższych mieszkańców, którym gminne służby socjalne dostarczają teraz węgiel.

Pomysł budowy zakładu podpowiedziała władzom Jędrzejowa dyrekcja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Miałyby one dostarczać surowiec do produkcji pelletu. Chodzi o słomę, siano i drobne drewno, którego w parkach jest pod dostatkiem. W zamian część pelletu trafiłaby na potrzeby ogrzania hal i budynków administracyjnych na trasie kolejki wąskotorowej.

Jak mówi Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor parków, Dolina Nidy to olbrzymie powierzchnie łąk, z których spora część jest zaniedbanych i nieużytkowanych. Dodał, że łąki parków krajobrazowych od kilku lat są koszone. Część siana wykorzystywana jest na dokarmianie koni i owiec, ale spora część, która się do tego nie nadaje, może być przeznaczona na biomasę. 

Na budowę zakładu produkującego pellet Jędrzejów stara się zdobyć 4 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt inwestycji oszacowany został na 5 mln zł.

Reklama