Jędrzejów czci błogosławionego Wincentego Kadłubka

Data publikacji: 28.08.2020 15:51
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.08.2020 Jędrzejów. Odpust wincentiański

28.08.2020 Jędrzejów. Odpust wincentiański
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Czterodniowy odpust wincentiański rozpoczął się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Uroczystości poświęcone są patronowi miasta - bł. Wincentemu Kadłubkowi.

Proboszcz - ojciec Jakub Zawadzki przypomniał, że na początku XX wieku odpust przyciągał do klasztoru tłumy wiernych z całej Polski. W uroczystościach uczestniczyło nawet kilkadziesiąt tysięcy wiernych. - Dziś, mimo że w odpuście uczestniczy mniej osób, cały czas czuje się wzmożony kult bł. Wincentego. Wierni z różnych miejsc w Polsce przyjeżdżają, by oddać cześć relikwiom. Z powodu trwającego remontu w kaplicy bł. Wincentego, na czas odpustu 18. wieczna trumienka z relikwiami wystawiona została do prezbiterium.

Kluczowym punktem uroczystości będzie sobotnia msza święta, którą odprawi biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Janusz Mastalski. Po niej odbędzie się procesja do Kopca Spotkań i poświęcenie odnowionej figury Mistrza Wincentego.

Zwieńczeniem odpustu będzie z kolei koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed jędrzejowską publicznością wystąpi wybitna mezzosopranistka Alicja Węgorzewska, przy akompaniamencie organisty Roberta Grudnia.

Koncert rozpocznie się w niedzielę o godz. 19:30.

Reklama