Jędrzejów na trasie marszu „kadrówkowiczów”

Data publikacji: 09.08.2020 13:53
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2020. Jędrzejów. 55. Marsz Szlakiem I Kompani Kadrowej. Powitanie uczestników marszu

09.08.2020. Jędrzejów. 55. Marsz Szlakiem I Kompani Kadrowej. Powitanie uczestników marszu
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Mszą Świętą w Klasztorze Ojców Cystersów rozpoczęła się wizyta uczestników 55. Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej w Jędrzejowie. Do miasta dotarła już delegacja „kadrówkowiczów” z pocztem sztandarowym, która wzięła udział w niedzielnym nabożeństwie.

Mszy przewodniczył ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii bł. Wincentego Kadłubka, który powitał gości.

- Dziś modlimy się w intencji Ojczyzny oraz uczestników marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej i ich rodzin. Dobrze, że na tej trasie jest nasze miasto Jędrzejów, którego patronem jest bł. Wincenty Kadłubek, który mówił, że po miłości Boga najważniejsza jest miłość Ojczyzny. Dlatego dzisiaj ważne jest, by pamiętać o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Ponadto należy pamiętać o tym, ze hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” to nie są czcze słowa tylko wartości, którymi w dalszym ciągu żyją wszyscy Polacy - podkreślał proboszcz Zawadzki.

Oficjalne powitanie odbyło się na rynku przed Muzeum im. Przypkowskich. W 1914 i 1915 roku właśnie dom państwa Przypkowskich był kwaterą Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego sztabu.

 

Delegację marszu powitał wicemarszałek województwa Marek Bogusławski oraz władze powiatu i miasta, a także dyrekcja Muzeum im. Przypkowskich. Przy tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w mieście w roku 1915, która wmurowana jest na fasadzie budynku muzeum, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Jak powiedział wicemarszałek Marek Bogusławski, postać Marszałka, który nakreślił drogę do wolności cały czas przypomina, co oznaczają słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna oraz walki polskich żołnierzy na wszystkich frontach całego świata, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

- Dziękuję kadrówce za to, że rok rocznie przypomina o wspaniałych osiągnięciach polskiego narodu i o tym, co oznacza dumny i niepodległy naród - podkreślał marszałek Bogusławski.

Paweł Faryna, starosta powiatu jędrzejowskiego dziękował uczestnikom Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej za trud i poświecenie w upamiętnianiu wydarzeń z 1914 roku.

- Pamiętajmy, by nasza Ojczyzna była wolna i coraz piękniejsza. Winniśmy przodkom pamięć, a Ojczyźnie miłość - dodał starosta.

Przedstawicieli marszu powitał również burmistrz Marcin Piszczek. Jak powiedział, dla Jędrzejowa to zaszczyt witać kadrówkę, dzięki której miasto pojawiło się ponownie na kartach historii ogólnokrajowej.

- 106 lat temu najlepszych kilkudziesięciu posłańców niepodległości szło przez Jędrzejów, więc nas tu dziś nie może zbraknąć, aby powitać ich kontynuatorów, uczestników Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Dziś, to oni są najlepszą żywą lekcją historii o tym, jaka była nasza droga do niepodległości - podkreślał włodarz miasta.

- Jędrzejów to miasto symboliczne na trasie marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej - mówił natomiast w Jędrzejowie Dionizy Krawczyński, komendant marszu.

Jak tłumaczył, zawsze przypomina się o pierwszym symbolicznym pobycie Marszałka w Jędrzejowie, a przecież za nim oraz za pierwszymi oddziałami do Jędrzejowa wchodziły kolejne kompanie strzeleckie. W Jędrzejowie został utworzony komisariat rządu i z Jędrzejowa po odpoczynku dalej szły kolejne kompanie, ponieważ w Kielcach powstał batalion kadrowy. Ponadto w Jędrzejowie powstało wspaniałe zaplecze logistyczne, gdzie uruchomiono zakłady rymarskie oraz szyto rzeczy na potrzeby oddziałów strzeleckich - zaznaczył komendant Krawczyński.

Jan Przypkowski, były dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, przypomniał, że Józef Piłsudski pierwszy raz z krótką wizytą przybył do Jędrzejowa w 1914 roku, następnie na dłużej zatrzymał się rok później, kiedy to stacjonował w Grudzynach. Jak zaznaczył, jego dziadek czyli Feliks Przypkowski i jego żona Zofia z Horstów, bardzo angażowali się po stronie rodzącej się armii polskiej i Piłsudskiego. Organizowali pomoc dla żołnierzy, dokarmiali ich i gościli w swoim domu. Wśród legionistów był oczywiście komendant Piłsudski, który kwaterował w gabinecie doktora Feliksa. Do dziś w jędrzejowskim muzeum przechowywane są przedmioty, których używał komendant. W gabinecie Feliksa Przypkowskiego jest leżanka, która służyła do badania pacjentów, na której spał Piłsudski, biurko przy którym wydawał komendy oraz blankiety recept, na których te rozkazy były pisane. Ponadto pozostał telefon, przez który Piłsudski porozumiewał się ze swoimi podkomendnymi oraz szachy.

 

- Teraz już czwarte pokolenie naszej rodziny wita rok rocznie kontynuatorów tradycji legionowej - dodał były dyrektor muzeum.

Miejsce zakwaterowania drużyn marszowych w Jędrzejowie znajduje się na placu Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Wieczorem uczestnicy marszu wezmą udział w konkursie wiedzy o Armii Krajowej.

Jutro przed godz. 9.00 kadrówka z Jędrzejowa wymaszeruje do obozowiska w Chojnach nad Nidą.

Reklama