Jędrzejów świętuje z cystersami

Data publikacji: 23.09.2020 14:33
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.09.2020 Jędrzejów. Konferencja popularnonaukowa z okazji jubileuszu klasztoru cystersów

23.09.2020 Jędrzejów. Konferencja popularnonaukowa z okazji jubileuszu klasztoru cystersów
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Konferencja popularnonaukowa dla uczniów szkół średnich otworzyła obchody jubileuszu 880-lecia klasztoru cystersów oraz 75. rocznicy powrotu zakonników do Jędrzejowa.

Opat klasztoru ojciec Rafał Ściborowski podkreśla, że dzięki przybyciu francuskich mnichów w 1140 roku, Jędrzejów zyskał nowych mieszkańców, którzy przynieśli ze sobą kulturę, szkolnictwo, budownictwo oraz duchowość dla miasta.

– O jędrzejowskich cystersach świadczy nie tylko historia średniowieczna, ale także powojennej Polski, kiedy w 1945 roku mnisi przybyli ze Szczyrzyca, aby na nowo erygować opactwo – podkreślił opat.

Ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru cieszy się, że obchody udało się zorganizować właśnie 23 września, ponieważ dokładnie 75 lat temu cystersi powrócili w to miejsce.

- W niedzielę 23 września 1945 roku, w samo południe cystersi w Jędrzejowie zostali powitani przez biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Dziś ten gest zostanie powtórzony. Mszę świętą dziękczynną będzie sprawował ks. bp Jan Piotrowski – dodał przeor.

Wiktoria Więckowska, uczennica liceum im. Mikołaja Reja, która uczestniczyła w konferencji jest przekonana, że klasztor to wizytówka i chluba miasta.

- W całej Polsce Jędrzejów jest kojarzony z miejscem, w którym żył bł. Wincenty Kadłubek - dodała. 

O godz. 18.00 odprawiona zostanie msza święta której będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej. O godz. 19.30 w klasztorze wystąpią kwartet smyczkowy Orkiestry im. Telemana z solistą Piotrem Sadowskim oraz Robert Grudzień na organach. Po koncercie, około godz. 20.30 będzie można zwiedzić kościół i klasztor oraz wystawę „Powrót do macierzy", przygotowaną specjalnie na jubileusz.

Reklama