Jędrzejów upamiętnił miejscowych Żydów

Data publikacji: 18.09.2020 16:26
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.09.2020 Jędrzejów. Sprzątanie cmentarza żydowskiego prze uczniów LO im. M. Reja

18.09.2020 Jędrzejów. Sprzątanie cmentarza żydowskiego prze uczniów LO im. M. Reja
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Uczniowie z jędrzejowskich placówek oświatowych porządkują miejscowy cmentarz żydowski. To część Dni Pamięci, poświęconych wspomnieniu Żydów, którzy mieszkali w Jędrzejowie.

W pracach wzięli udział uczniowie specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego i Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Młodzi ludzie czyszczą macewy i pozostałości nagrobków, grabią teren oraz zbierają śmieci.

Jak mówi Klaudia Kwiecińska, organizatorka Dni Pamięci, 16.09.1942 r. zostało zlikwidowane getto, a jego mieszkańców Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince.

W tym roku, ze względu na pandemię obchody odbywają się on-line, a jedynym stacjonarnym wydarzeniem jest sprzątanie cmentarza żydowskiego.

- Cmentarz to jedno z nielicznych miejsc zachowanych po Żydach. Na jędrzejowskim rynku pozostały pojedyncze budynki, które istniały w czasie wojny. Tymczasem przed wojną, społeczność żydowska stanowiła 40 procent mieszkańców miasta – dodała.

W sprzątaniu cmentarza żydowskiego wziął również udział Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa. Jak powiedział Żydzi zaczęli osiedlać się w mieście w latach 60. XIX wieku, a cmentarz żydowski funkcjonował do II wojny światowej. Burmistrz dodał, że obecnie znajduje się tam około 20 elementów, pozostałości po nagrobkach. Część z nich to te zachowane, a pozostałe przywiezione zostały m.in. z budowy oświetlenia na ulicy Reymonta.

- Tam macewy zostały wykorzystane do utwardzenia placu między ulicami Reymonta, a Kolejową. Nadal nie brakuje miejsc skąd macewy nie zostały wydobyte. Zbudowany z nich jest przepust na Jasionce, przy skrzyżowaniu z ulicą Głowackiego. Po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków podjęto decyzję, iż macewy tam pozostaną, ponieważ wydobycie groziło ich zniszczeniem. To miejsce upamiętnione zostało tablicą – podkreślił włodarz.

Podczas Dni Pamięci, na społecznościowym profilu Muzeum im. Przypkowskich odbywa się „Wirtualny tydzień z judaikami”, z codzienną prezentacją wybranego eksponatu. Prezentowana była m.in. lampka chanukowa, listy do Przypkowskich z getta, czy modlitewnik.

Reklama