Jędrzejów wspominał Ludwika Paka

Data publikacji: 05.09.2020 13:33 / Data aktualizacji: 06.09.2020 08:56
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
05.09.2020 Jędrzejów. Festiwal Sztuk im. Ludwika Paka. Na zdjęciu (od lewej): Urszula Lubczyńska-Gładka - wiceprezes Instytutu Kultury Ireneusza Ślusarczyka i Jan Nowicki - aktor

05.09.2020 Jędrzejów. Festiwal Sztuk im. Ludwika Paka. Na zdjęciu (od lewej): Urszula Lubczyńska-Gładka - wiceprezes Instytutu Kultury Ireneusza Ślusarczyka i Jan Nowicki - aktor
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Kulturalne PAKowanie” - pod takim hasłem w Jędrzejowie odbył się Festiwal Sztuk im. Ludwika Paka. To kontynuacja imprezy, jaka odbyła się w 2015 roku, a jej głównym celem jest popularyzacja osoby i twórczości aktora Ludwika Paka, pochodzącego z Jasionny w gminie Jędrzejów.

Ludwik Pak to absolwent warszawskiej szkoły teatralnej, odtwórca wielu ról filmowych, m.in. Zdzisława Dyrmana w filmie „Miś” oraz robotnika leśnego Peresady w filmie „Siekierezada”.

Festiwal poprzedziła msza święta odprawiona w intencji aktora. Następnie uczestnicy przenieśli się do amfiteatru Centrum Kultury. Podczas wydarzenia otwarto wystawę poświęconą Ludwikowi Pakowi, w której nie zabrakło zdjęć i plakatów z filmów. Odbyło się też spotkanie z aktorem Janem Nowickim. Można było wysłuchać recitalu piosenek Tomka Wachnowskiego. Odbył się również wieczór autorski poety Adama Ziemianina.

Jak mówi Ireneusz Ślusarczyk, pomysłodawca imprezy, jej głównym celem jest przybliżenie postaci wyjątkowego aktora, który pochodził z gminy Jędrzejów.

Aktor Jan Nowicki, wspominając Ludwika Paka powiedział, że byli pokrewnymi osobami, które urodziły się w małych miejscowościach i wyjechały na studia do dużych miast - on do Krakowa, a Ludwik Pak do Warszawy.

- Wzruszają mnie takie imprezy jak ta w Jędrzejowie poświęcona Ludwikowi Pakowi, który był wspaniałym człowiekiem niewykorzystanych szans. Bardzo się cieszę, że zaproszono mnie do Jędrzejowa, gdzie wspaniali ludzie zrobili bardzo dobrą, kulturalną imprezę i wystawę - powiedział.

Jak poinformowała Urszula Lubczyńska-Gładka, wiceprezes Instytutu Kultury Ireneusza Ślusarczyka, organizator wystawy poświęconej Ludwikowi Pakowi, na wystawie znalazło się około 30 fotosów filmowych z wizerunkiem tego aktora. Prawo do ich publikacji instytut otrzymał dzięki Filmotece Narodowej. Nie brakuje także fotografii, które ilustrują czasy, w których dorastał Ludwik Pak w Jasionnie. Wystawa zaaranżowana została na pokój, gdzie zaprezentowano jego walizkę i płaszcz.  

- Jest to walizka, z którą Ludwik Pak wyruszył na aktorskie studia. Poinformował nas o tym Czesław, brat Ludwika Paka - dodała Urszula Lubczyńska-Gładka.

Festiwal Sztuk im. Ludwika Paka zakończyły plenerowe projekcje filmów: „Szklana góra” i „Siekierezada”, w których grał Ludwik Pak.

Tagi do tego wpisu
Reklama