Jędrzejowska kaplica odzyska dawny wygląd przy ministerialnym wsparciu

Data publikacji: 08.07.2020 15:01
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jędrzejów. Kaplica cmentarna - wygląd historyczny

Jędrzejów. Kaplica cmentarna - wygląd historyczny
Fot. Urząd Miejski w Jędrzejowie

Kaplica z 1915 roku , która znajduje się na cmentarzu klasztornym w Jędrzejowie odzyska swój dawny wygląd. Władze miasta dostaną pieniądze na jej renowację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do miejskiej kasy trafi 180 tys. zł.

Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa opisuje, że planowane jest przywrócenie kaplicy wyglądu z czasu, kiedy wojska austro-węgierskie tworzyły podwaliny pod dzisiejszy cmentarz klasztorny budując tam kwaterę wojenną.

Pomysł renowacji obiektu to wspólna inicjatywa miasta, Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz Klasztoru Cystersów. Jak przypomina Marcin Piszczek, z inicjatywy towarzystwa przez 8 lat, na cmentarzu prowadzone były kwesty na rzecz ratowania kaplicy. W tym czasie udało się zebrać ponad 37 tys. zł, które częściowo przeznaczone zostały na dokumentację techniczną oraz na wkład własny do projektu.

Jędrzejów. Kaplica cmentarna, projektFot. urząd Miejski w Jędrzejowie

Krzysztof Ślusarek, prezes Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego przypomina, że w połowie lat 80. XX w. kaplica razem z cmentarzem wojennym wpisana została do rejestru zabytków, a konserwator zabytków z uwagi na jej bardzo zły stan zlecił wykonanie prac konserwacyjnych. Jak wynika z dokumentacji, prace te zostały wykonane, jednak w ich wyniku kaplica została dość znacząco zmieniona, jeżeli chodzi m.in. o kształt drzwi i okien.

Obiekt powstał w 1915 roku, gdy w sąsiedztwie miasta trwały działania wojenne. W tym czasie powstał też cmentarz wojenny, na którym chowano poległych żołnierzy. Po zakończeniu I wojny, w tym samym miejscu powstał cmentarz parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Reklama