Jędrzejowskie choinki łączą religię i patriotyzm

Data publikacji: 26.12.2020 11:03
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.12.2020. Jędrzejów. Klasztor cystersów. Patriotyczna choinka

26.12.2020. Jędrzejów. Klasztor cystersów. Patriotyczna choinka
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Dwie patriotyczne choinki ozdobiły kaplicę bł. Wincentego Kadłubka w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. To za sprawą Stowarzyszenia Jędrzejowska Galeria na Szlaku, którego członkinie udekorowały drzewko w biało-czerwone, własnoręcznie zrobione ozdoby.

Na drzewkach znalazły się m.in. biało-czerwone bombki z orłem i herbem Jędrzejowa, są też kwiaty i gwiazdki. Choinki zostały oświetlone biało-czerwonymi lampkami.

Jak mówi Gena Rosołowska, prezes stowarzyszenia, kaplica bł. Wincentego Kadłubka, to wyjątkowe miejsce w klasztorze.

– Chciałam podziękować ojcom cystersom za to, że możemy dekorować kaplicę, ponieważ dla nas to powrót do źródła. Dlatego co roku, przy okazji świąt, kiedy ustawiamy choinki towarzyszą nam duże emocje, ponieważ tu jest to źródło, do którego idziemy. Gdzie jak nie u Mistrza Wincentego czerpać polskość – podkreśliła.

Jak mówi ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii, kaplica Wincentego Kadłubka, to wyjątkowe miejsce w Jędrzejowie.

– Mistrz Wincenty mówił o dwóch bardzo ważnych rzeczach w życiu, które my jako cystersi powtarzamy, że po miłości Boga, najważniejsza jest miłość do Ojczyzny. Kaplica bł. Wincentego Kadłubka to bardzo dobre miejsce na patriotyczną choinkę, ponieważ patron Jędrzejowa był wielkim patriotą - podkreśla ojciec Jakub Zawadzki.

Ozdoby, którymi udekorowano patriotyczne choinki, zostały zrobione metodą haftu, bibularstwa.

Reklama