Jelonki rogacze największą atrakcją Polany Polichno

Data publikacji: 01.07.2021 15:06
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2021. Rezerwat Polana Polichno. Jelonek rogacz samiec

01.07.2021. Rezerwat Polana Polichno. Jelonek rogacz samiec
Fot. Edyta Nowicka /

Znajdujący się 10 kilometrów od Pińczowa niezwykły rezerwat przyrody Polana Polichno został znacznie poszerzony.

Chroniony obszar należy do Kozubowskiego Parku Krajobrazowego i najłatwiej dojechać tam od strony miejscowości Betlejem w gminie Michałów.

Dzięki wieloletniej pracy leśników to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych florystycznie rezerwatów na Ponidziu. Można tam zaobserwować rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Dlatego o powiększenie jego obszaru zawnioskował Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.

Jak informuje Dariusz Wiech z zespołu parków, zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Kielcach jego powierzchnia wzrosła z 9,6 do 36 hektarów. Jest jedną z ważniejszych ostoi licznych owadów w tym jelonka rogacza czy szarańczaków.

- Rezerwat został powiększony o przylegający do jego granic fragment drzewostanu dębowego. Na tym terenie możemy podziwiać stare dęby, które stanowią siedlisko dla jelonka rogacza. To jeden z największych naszych chrząszczy. Samce mają prawie osiem cm i potrafią latać. Na głowie mają żuwaczki w kształcie poroża jelenia, stąd nazwa. To naprawdę piękny owad - zaznacza.

Dodaje, że badania prowadzone w rezerwacie wskazują, że jelonek czuje się tu dobrze. Dariusz Wiech dodaje, że rezerwat to unikatowe siedlisko flory stepowej. W jego skład wchodzą śródleśne polany. To jeden z piękniejszych florystycznych rezerwatów.

- To jedyne w Polsce stanowisko groszku panońskiego - zaznacza. Ponadto występują tu także gatunki charakterystyczne dla naszych nadnidziańskich muraw kserotermicznych, takich jak: miłek wiosenny, len włochaty, dziewięćsił bezłodygowy, wisienka stepowa, ale i aster gawędka, sasanka łąkowa, zawilec wielokwiatowy. Na terenie rezerwaty stwierdzamy też obecność storczyków - zaznacza.

Rezerwat oczywiście można odwiedzać, jednak pod żadnym pozorem nie wolno zrywać lub niszczyć gatunków roślinnych, występujących na jego terenie. Trzeba się poruszać specjalnie wyznaczonymi ścieżkami. 

adv adv
Wiadomości
Reklama