Jemioła: półpasożyt, który leczy i może pomóc w miłości

Data publikacji: 25.12.2020 15:21
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Lasy Państwowe/facebook

Jemioła, jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia, w przyrodzie to półpasożyt, który porasta głównie drzewa liściaste i zabiera z nich wodę i sole mineralne. Ale jest także rośliną wiecznie zieloną, bo nawet po ścięciu nie brązowieje.

- Najczęściej spotkać możemy ją na topolach i brzozach, rzadziej na dębach czy sosnach - mówi leśnik Radosław Koniarz. W ostatnich latach można także zauważyć, że jemioła rozprzestrzenia się coraz bardziej.

Najczęściej nasiona przenoszą ptaki, które chętnie zjadają jej owoce, a później z odchodami rozsiewają je po okolicy. Nasiona przyczepiają się do drzew i wyrasta z nich nowa roślina.
Kiedyś wierzono, że jemioła ma wyjątkowe właściwości. Wieszano ją przed wejściem do domu. Dzięki temu chroniła ona domowników przed pechem, niechcianymi gośćmi oraz złem, jednocześnie przyciągała dobrych ludzi. Powieszona wewnątrz domu zapewniała jego mieszkańcom zdrowie i szczęście.

W domu były trzy miejsca, gdzie wieszano jemiołę przed Świętami Bożego Narodzenia. Pierwszym z nich była kuchnia, najlepiej powiesić ją nad ogniem: nad kominkiem czy piecem kuchennym. Zapewni w ten sposób ochronę przed piorunami i pożarem.
Następne miejsce to wejście, gdzie jemioła powinna witać gości i ochronić domostwo przed złymi mocami i złodziejami.

Jemioła powinna także być zawieszona nad stołem wówczas przyniesie szczęście i dostatek w nadchodzącym roku. Życzenia wypowiadane pod nią mogą się spełnić, ale warunkiem jest to, iż mają być szczere. Ponadto pod jemiołą warto godzić się z bliskimi - zgoda ustanowiona przy jemiole będzie niezniszczalna i trwała. Jemiołę należało przynieść i powiesić 24 grudnia i przechowywać przez cały rok.

Pocałunek pod jemiołą, zwyczaj znany od XVII w Anglii, ma bardzo prostą zasadę: kobieta nie może odmówić mężczyźnie pocałunku. W przeciwnym wypadku spadną na nią nieszczęścia, najgorszym jest samotność.

Jemioła pospolita obecnie jest stosowana w ziołolecznictwie. Słynie także jako lek, który obniża ciśnieni krwi. Oddala również zawroty głowy, które spowodowane są postępującą miażdżycą. Służy również przy leczeniu schorzeń wieku starczego jak demencja, szumy uszne czy przytępienie słuchu. Pomaga także przy uderzeniach gorąca i krwi do głowy czy drętwieniu rąk i nóg. Preparaty na bazie jemioły poprawiają dotlenienie mięśnia sercowego, poprawiają krążenie krwi oraz pamięć i wzrok.

Preparaty te stabilizują pracę trzustki, poprawiają procesy przemiany materii. Warto sięgnąć po nie także przy przeziębieniach, zapaleniu płuc czy uciążliwej grypie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że owoce jemioły są silnie trujące!

Reklama