Jerzy Staszczyk: jedyną skuteczną metodą na koronowirusa jest respektowanie zaleceń sanepidu

Data publikacji: 02.10.2020 09:38
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
dr Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii

dr Jerzy Staszczyk, wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W starachowickim szpitalu oddane zostaną kolejne miejsca dla pacjentów chorych na koronawirusa - zdecydował wojewoda świętokrzyski. Jest to związane ze wzrostem chorych na COVID-19.

Jak powiedział Jerzy Staszczyk - konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii, jest to konieczne by zwiększyć liczbę łóżek dla osób, które będą potrzebowały specjalistycznej pomocy.

Dotychczas, jak zauważył gość Radia Kielce, pacjentów z poważnymi objawami przyjmowały w naszym regionie trzy szpitale posiadające oddziały zakaźne. Ponieważ ich możliwości są ograniczone zdecydowano by szpital starachowicki ponownie udostępnił swoje pomieszczenia dla chorych na koronawirusa.

Zdaniem gościa Radia Kielce, wzrost zachorowań można wiązać z kilkoma czynnikami. Po pierwsze wiele osób przechodzi SARS-CoV-2 bezobjawowo, co powoduje że nieświadomie mogą zarażać innych. Po drugie, laboratoria wykonują znacznie więcej testów i statystycznie jest także więcej pozytywnych wyników. Ta tendencja będzie się utrzymywać, ponieważ testy mogą także zlecać lekarze rodzinni.

Jak dodał Jerzy Staszczyk, tak jak kilka miesięcy temu, jedyną skuteczną metodą na koronowirusa jest respektowanie zaleceń sanepidu, czyli utrzymywanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk i noszenie maseczek.

Od jutra Kielce i powiat kielecki będą w żółtej strefie.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama