Jesień to dobra pora na sadzenie młodych drzewek

Data publikacji: 25.10.2020 11:38
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Nadleśnictwo Daleszyce

Nie tylko wiosna, ale również jesień sprzyja sadzeniu drzew w lasach. Co ciekawe, okres jesienny bywa korzystniejszy od wiosennego. Jest kilka powodów, dla których lepiej jest posadzić młode drzewka jesienią. Najważniejszy z nich to uniknięcie ryzyka przedłużającej się zimy, a co za tym idzie spowolnienia momentu rozpoczęcia wegetacji.

Jesienią najczęściej sadzi się drzewa liściaste, ale w Nadleśnictwie Starachowice, w którym dominują drzewa iglaste, sadzone są także sosny - tłumaczy zastępca nadleśniczego Grzegorz Wachnicki.

Kolejna korzyść to rozładowanie wiosennego spiętrzenia prac przede wszystkim w szkółkach leśnych, z których pochodzą sadzonki. W naszym województwie działa duże tego typu gospodarstwo w Daleszycach. Jest ono najnowocześniejsze w kraju. Jednak inne nadleśnictwa również mają swoje szkółki. Starachowicka znajduje się w leśnictwie Kutery.

- Produkujemy tu od półtora do dwóch milionów sztuk sadzonek rocznie. Głównie to sosna, ale także dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk oraz gatunki biocenotyczne, czyli m.in. lipa, kalina, czarny bez, czy jarząb pospolity. To specyficzne gatunki drzew i krzewów, które wzbogacają glebę poprzez rozkład liści, ale są także bazą pokarmową dla zwierząt i ptaków, które żyją w lesie.

Zgodnie z ustawą o gospodarce leśnej każdy hektar wyciętego lasu, w ciągu pięciu lat musi być zadrzewiony. Grzegorz Wachnicki zaznacza jednak, że ten proces najczęściej przebiega znacznie szybciej. Trzeba jednak młode drzewka zabezpieczyć przed zwierzyną - jeleniami, łosiami, czy sarnami. Najskuteczniejszą i najtańszą metodą jest grodzenie upraw siatką.

Reklama