Jesienny przysmak w kuchni

Data publikacji: 27.09.2020 11:48
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Jarzębina

Jarzębina
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Owoce jarzębiny występujące właśnie o tej porze roku są idealnym sposobem na biegunkę, czy problemy z układem moczowym. - Doskonale nadają się również na dżem - mówi Justyna Pargieła, specjalistka w dziedzinie ziołoznawstwa.

- Do niedawna napar z kwiatów i owoców był powszechnie stosowany przy biegunkach albo przy chorobach z pęcherzem - mówi.

Jarzębina jest gorzka, więc nie jest obecnie zbyt popularna w kuchni, ale jak mówi zielarka, goryczy można łatwo się pozbyć, przemrażając owoce.

- Nie warto czekać na przymrozki. Wystarczy włożyć owoce na dwie doby do zamrażarki i pozbędziemy się gorzkiego smaku - przekonuje.

JarzębinaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Owoce jarzębiny po przemrożeniu są idealne na dżemy, np. w połączeniu z gruszką. Można je kandyzować, czy używać jako cukierniczej ozdoby do tortów.

Justyna Pargieła mówi, że w podaniach ludowych jarzębina była bardzo kontrowersyjnym drzewem - dla jednych magicznym, ochronnym, a dla innych przeklętym.

W słowniku Adama Fischera możemy przeczytać, że koło Kielc nie można było gałązkami jarzębiny ozdabiać obrazów w domach i kościołach, bo miało to sprowadzać złe moce. Jednak inne przekazy mówią, że zalecano sadzić jarzębinę wokół domów, aby ochronić się przed czarownicami.

Do dziś jarzębina najczęściej wykorzystywana jest do tworzenia czerwonych korali.

Tagi do tego wpisu
Reklama