Jest dofinansowanie. Będą nowe samochody dla strażaków i policji

Data publikacji: 14.06.2021 17:16
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.06.2021. Wręczenie promes na zakup nowoczesnych wozów strażackich i elektrycznych radiowozów

14.06.2021. Wręczenie promes na zakup nowoczesnych wozów strażackich i elektrycznych radiowozów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Nowoczesne wozy strażackie i elektryczne radiowozy trafią do funkcjonariuszy z regionu. Ich zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu, przyznanemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Prezes funduszu Ryszard Gliwiński informuje, że wsparciem w kwocie 2 mln 750 tys. zł został objęty zakup 10 średnich samochodów strażackich oraz 14 radiowozów elektrycznych i dwóch stacji ładowania, na które przeznaczono 930 tys. zł. Państwowa Straż Pożarna otrzymała też 600 tys. zł. dofinansowania na zakup samochodu ciężkiego.

Józef Jaworski, naczelnik OSP Strawczyn przyznaje, że pieniądze bardzo się przydadzą. - Marzymy o pojeździe marki MAN lub Scania - mówi.

Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka zaznacza, że zakup nowych pojazdów dla policjantów i strażaków realnie wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

- W ten sposób także dziękujemy tym, którzy na co dzień stoją na straży naszego bezpieczeństwa, i którzy niezależnie od pory dnia są gotowi ratować życie, zdrowie oraz dobytek osób z województwa świętokrzyskiego - zauważa.

Senator PiS Krzysztof Słoń wyraził radość z faktu, że WFOŚiGW wspiera nie tylko ochronę środowiska, ale także dba o bezpieczeństwo naszego państwa.

- W ostatnich dniach korzystam z zaproszeń druhów i odwiedzam ich w czasie zebrań sprawozdawczo-wyborczych. Można stwierdzić, że nastąpiła diametralna zmiana w porównaniu z tym, co było jeszcze pięć lat temu. Obecne sprawozdania wskazują na wsparcie jednostek zarówno przez samorządy jak i takie instytucje jak wojewódzki fundusz ochrony środowiska - mówi.

Poseł PiS Agata Wojtyszek zauważa, że gdy dojdzie do wypadku lub trzeba usuwać konary po burzy, to strażacy ochotnicy są często pierwsi na miejscu zdarzenia. 

- Dziś chcemy im za to podziękować. Od kilku lat rząd Prawa i Sprawiedliwości przygląda się i dba o ochotnicze straże w sposób wyjątkowy. Przejawem tego jest m.in. dofinansowanie na zakup nowych pojazdów - mówi.

Poseł PiS Bartłomiej Dorywalski dodaje, że gdyby nie wsparcie Funduszu, ministerstwa i samorządowców - jednostki OSP nie miałyby wystarczających pieniędzy na zakup pojazdów.

- Drodzy druhny i druhowie, dziękujemy że możemy na was liczyć każdego dnia. Życzę wszystkim udanych zakupów - zwrócił się do ochotników.

Z kolei poseł PiS Andrzej Kryj przypomniał, że w Polsce istnieje kilkanaście tysięcy jednostek ochrony pożarowej. Są to zarówno straże państwowe, jak i ochotnicze.

- To są dwa płuca jednego organizmu. Jedno bez drugiego nie da sobie rady. Znaczna część to ochotnicy, dlatego tak ważne jest, aby druhny i druhowie mieli sprzęt i byli odpowiednio wyszkoleni - dodaje.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak zauważa, że dziś Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obchodzi pewien jubileusz.

- Za kadencji prezesa Ryszarda Gliwińskiego instytucja dofinansowała zakup ponad 100, a dokładniej 102 pojazdów dla ochotniczych straży pożarnych, państwowej straży pożarnej i dla policji - dodaje.

Starszy brygadier Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach podziękował za wsparcie finansowe z funduszu.

- To środki, które w znacznym stopniu poprawiły wyposażenie jednostek ochotniczych i państwowych. One pozwalają na dostarczanie sprzętu najwyższej jakości, niczym nieustępującemu wyposażeniu naszych kolegów z zachodu - podkreśla.

Inspektor Jarosław Tokarczyk, pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach dodał, że jest mu niezmiernie miło, że może popisać umowę, która umożliwi zakup 14 samochodów elektrycznych, którymi będą posługiwać się funkcjonariusze z regionu. W 2019 roku, przy wsparciu funduszu, policja kupiła cztery takie pojazdy, a w 2020 roku dziewięć.

Reklama