Jest już jeden tor. Wiadomo kiedy ma być cała łącznica

Data publikacji: 24.11.2021 15:31
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Czarnca. Budowa łącznicy kolejowej

Czarnca. Budowa łącznicy kolejowej
Fot. Izabela Miernikiewicz / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Gotowy jest pierwszy tor łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północ. Dzięki tej inwestycji zwiększy się oferta połączeń międzyregionalnych, m.in. w kierunku Warszawy i Łodzi.

Izabela Miernikiewicz z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje, że na trasie łącznicy ułożono już prawie kilometr nowego toru wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej.

- Budowany wiadukt kolejowy zapewni dobrą komunikację drogową. Nowe przepusty i przebudowywane obiekty, m.in. most nad rzeką Jeżówka, zapewnią odpowiednie odwodnienie linii kolejowej i swobodną migrację płazów i małych zwierząt. Wykonawca formuje także nasyp, na którym ułożony będzie tor. Do budowy nowej linii wykorzystywane jest prawie 6,5 tys. wywrotek ziemi i 9 tys. wywrotek kruszyw - mówi.

Czarnca. Budowa łącznicy kolejowejFot. Izabela Miernikiewicz / PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Łącznica będzie przystosowana do ruchu dwukierunkowego. Zapewni przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h, a towarowych 80 km/h. W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy tor, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Oddanie trasy planowane jest w drugiej połowie 2022 r.

Wartość inwestycji to prawie 43 mln zł. Ponad 36 mln zł. stanowi dofinansowanie unijne.

adv adv
Wiadomości
Reklama