Jest przełom w sprawie Korony? Szczegóły poznamy najwcześniej w piątek

Data publikacji: 28.07.2020 21:02
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.07.2020. Kielce. Spotkanie radnych z przedstawicielami władz miasta oraz zarządu Korony Kielce

28.07.2020. Kielce. Spotkanie radnych z przedstawicielami władz miasta oraz zarządu Korony Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawie cztery godziny trwało spotkanie radnych z władzami Kielc i przedstawicielami zarządu Korony Kielce, podczas którego dyskutowano o trudnej sytuacji kieleckiego klubu, który po spadku z ekstraklasy i braku dokapitalizowania przez większościowego akcjonariusza stanął na krawędzi bankructwa.

Radni podczas spotkania zapoznali się z ofertą przedstawioną przez rodzinę Hundsdörferów posiadającą 72 proc. akcji klubu dotyczącą dokapitalizowania spółki Korona SA oraz ewentualnego zbycia swoich udziałów. Szczegóły oferty nie zostaną jednak podane do publicznej wiadomości, natomiast w środę, miasto skieruje swoją odpowiedź do większościowego właściciela Korony.

Jak powiedziała po spotkaniu wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, która reprezentowała przebywającego na urlopie Bogdana Wentę, władze Kielc przyjęły stanowisko, zgodnie z którym zrobią wszystko, aby Korona mogła zagrać w I lidze.

- W uzgodnieniu po dzisiejszym spotkaniu postanowiliśmy odnieść się do maila większościowego właściciela. Swoją odpowiedź skierujemy jutro. Natomiast, co w niej bezpośrednio będzie zawarte, pozwolą państwo, aby to podmiot, któremu odpowiadamy, czyli inwestor dowiedział się pierwszy o ustaleniach naszej dzisiejszej dyskusji - stwierdziła.

Kamil Suchański przewodniczący rady miasta stwierdził, że propozycja jaką miasto przedstawi niemieckiemu inwestorowi, nie jest w 100 proc. zgodna z jego życzeniami, wyraził jednak nadzieję, że będzie ona satysfakcjonująca dla obydwu stron.

- Jeżeli inwestorzy zechcą w szybkim czasie odpowiedzieć na naszą propozycję, czego wszyscy byśmy sobie życzyli, to wówczas będzie konieczne zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie przyszłości Korony. Jesteśmy wstępnie porozumieni, że z decyzją o jej zwołanie wystąpi prezydent, wówczas sesja będzie mogła się odbyć jeszcze w ten piątek - dodaje.

Uczestnicy spotkania nie chcieli zdradzić szczegółów zarówno oferty przedstawionej przez rodzinę Hundsdörferów, jak również propozycji, jaką wystosuje do większościowego udziałowca miasto. Jak zaznaczali, więcej będzie można powiedzieć dopiero po uzyskaniu odpowiedzi od większościowego udziałowca.

Kamil Suchański apelował o to, aby powstrzymać się od komentarzy w tej sprawie i nie publikować informacji dotyczących ofert poza oficjalną korespondencją. Apel skierował do wszystkich, którym na sercu leży dobro Korony Kielce.

Jak zaznaczył Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, ważną informacją płynącą z dzisiejszego spotkania są deklaracje wiceprezesa Korony Marka Paprockiego, który zadeklarował, że niezależnie od prowadzonych rozmów miasta z niemieckim inwestorem klub będzie występował o licencję na grę w I lidze.

- Prognoza finansowa będzie skalkulowana w sposób oszczędnościowy, tak aby uzyskać licencję, bez względu na to, jak zachowają się inwestorzy. Naszą rolą jako miasta posiadającego 28 proc. udziałów jest zapewnienie jak najlepszych warunków i możliwość gry przez cały sezon - dodaje.

Marek Paprocki wiceprezes Korny Kielce zaznacza, że możliwości finansowe klubu są dosyć ograniczone, dlatego budżet w nowym sezonie musi być dobrze przemyślany i zrównoważony.

- Rozmawialiśmy o tym z panią prezydent i radnymi, że plan finansowy nie może generować strat w kolejnych sezonach. Zakładamy, że będą to wystarczające środki, aby na pewno utrzymać się w pierwszej lidze - podkreśla.

W spotkaniu wziął udział także trener „żółto-czerwonych” Maciej Bartoszek, który podkreślił, że rozmowa momentami była burzliwa. Jak zaznaczył, dyskusja zbliżyła jednak do wypracowania skutecznego rozwiązania dla przyszłości Korony.

- Jestem dużo bardziej zbudowany po tym spotkaniu. Widać przede wszystkim dobrą wolę z każdej strony. To jest najważniejsze, że klub w końcu łączy, a nie dzieli i tak to powinno wyglądać - stwierdził.

W spotkaniu ze strony miasta wzięli udział wiceprezydenci - Marcin Różycki oraz Bożena Szczypiór, a także Sławomir Stachura dyrektor kancelarii prezydenta, Sławomir Gierada doradca Bogdana Wenty, skarbik Beata Pawłowska oraz rzecznik prezydenta. Prawie czterogodzinne rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami, brali w nich udział przedstawiciele wszystkich klubów w kieleckiej radzie. PiS reprezentowali - Jarosław Karyś, Marcin Stępniewski, Piotr Kisiel, Tadeusz Kozior oraz Wiesław Koza. Przedstawicielami klubu Koalicji Obywatelskiej byli - radna Agata Wojda oraz Karol Wilczyński. Obecni byli także Anna Kibortt z klubu Projekt Wspólne Kielce oraz przewodniczący rady miasta Kamil Suchański z klubu radnych Bezpartyjni i Niezależni.

Reklama