Jest zgoda radnych. Miasto znów będzie jedynym właścicielem Korony

Data publikacji: 04.08.2020 12:27 / Data aktualizacji: 04.08.2020 15:10
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.08.2020. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Kamil Suchański - przewodniczący Rady Miasta Kielce, Marek Paprocki - wiceprezes Korony Kielce

04.08.2020. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Kamil Suchański - przewodniczący Rady Miasta Kielce, Marek Paprocki - wiceprezes Korony Kielce
Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na przejęcie 72 proc. akcji spółki Korona SA. od niemieckiego właściciela. Za projektem uchwały w tej sprawie zagłosowało 14 radnych.

To prawie cały klub PiS - Jarosław Karyś, Piotr Kisiel, Wiesław Koza, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Zdzisław Łakomiec, Marianna Nowrycka-Gniatkowska, Monika Słoniewska i Marcin Stępniewski, dwoje radnych z klubu Projekt Wspólne Kielce - Anna Kibortt i Joanna Litwin oraz troje radnych z klubu Bezpartyjni i Niezależni - Kamil Suchański, Katarzyna Suchańska i Joanna Winiarska.

Przeciwko było siedem osób. To radni Koalicji Obywatelskiej - Agata Wojda, Katarzyna Zapała, Michał Braun i Anna Myślińska, Jarosław Bukowski z klubu projekt Wspólne Kielce, Maciej Bursztein z Bezpartyjnych i Niezależnych i Marcin Chłodnicki z Lewicy.

Od głosu wstrzymało się czworo radnych. Dwie z klubu KO - Karol Wilczyński i Katarzyna Czech-Kruczek oraz Dariusz Kisiel i Arkadiusz Ślipikowski z klubu PiS.

Radni zgodzili się także na dokapitalizowaniu spółki Korona Kielce kwotą 4,955 mln zł., co jest kluczową kwestią w procesie naprawy sytuacji finansowej klubu. 14 radnych głosowało za, pięciu było przeciw, przy pięciu głosach wstrzymujących się.

Za podniesieniem kapitału głosowali: klub radnych PiS - Jarosław Karyś, Piotr Kisiel, Wiesław Koza, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Zdzisław Łakomiec, Marianna Noworycka-Gniatkowska, Monika Słoniewska i Marcin Stępniewski. Klub radnych Bezpartyjni i Niezależni - Joanna Winiarska, Kamil Suchański, Katarzyna Suchańska, Klub radych Projekt Wspólne Kielce - Anna Kibortt i Joanna Litwin.

Przeciw byli radni z klubu Koalicji Obywatelskiej - Agata Wojda, Michał Braun, Katarzyna Zapała, oraz Jarosław Bukowski - Projekt Wspólne Kielce, a także Marcin Chłodnicki – Lewica.

Od głosu wstrzymali się: Katarzyna Czech-Kruczek, Anna Myślińska i Karol Wilczyński z klubu KO, a także Arkadiusz Ślipikowski i Dariusz Kisiel z klubu radnych PiS.

W głosowaniu nie wziął udziału Maciej Bursztein z klubu Bezpartyjni i Niezależni.

Wątpliwości co do powrotu Korony Kielce w ręce miasta nie miał przewodniczący rady Kamil Suchański, który podkreśla, że to dobra decyzja.

04.08.2020. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Kamil Suchański - przewodniczący Rady Miasta KielceFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

- Kielce to miasto dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy lubią sztukę i kulturę wysoką, ale także dla tych, którzy pasjonują się piłką nożną. Jeżeli popatrzymy na przykłady współpracy miasta z klubami ekstraklasy i pierwszej ligi w Polsce, to wcale nie różnimy się od innych ośrodków. Można nawet powiedzieć, że w naszym przypadku poziom wsparcia dla klubu jest na skromnym poziomie w porównaniu do np. Wrocławia. Tam miasto, które posiadało już swój pakiet kontrolny, jakiś czas temu odkupiło brakujące ponad 40 proc. udziałów Śląska Wrocław za kwotę prawie 5 mln zł - wyjaśnia.

Przeciwna przejęciu odpowiedzialności za klub była radna Agata Wojda, przewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej.

04.08.2020. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Agata Wojda - Koalicja ObywatelskaFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

- Ta odpowiedzialność w ostatnich 10 latach kosztowała miasto 130 mln zł. To bardzo duże wydatki. Dziś natomiast większość radnych zdecydowała, że dorzucamy do Korony kolejne 5 mln zł, podczas gdy budżet na remont chodników w tym roku wynosi 4 mln zł. Uważam, że powinniśmy znać proporcje i stawiać na usługi, które są zadaniami samorządu, a nie utrzymywanie zawodowego klubu piłkarskiego - podkreśla.

Za przejęciem akcji Korony opowiedział się m.in. radny Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

04.08.2020. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: Marcin Stępniewski - Prawo i SprawiedliwośćFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

- Miasta nie stać na to, aby Korona Kielce została zlikwidowana, między innymi dlatego, że mamy obiekty sportowe będące własnością miasta, które w takim przypadku po prostu by niszczały, musielibyśmy ponadto ponosić koszty ich utrzymywania. Korona jest zbyt ważnym symbolem dla Kielc, dla młodzieży rozwijającej swoje talenty, a także dla kibiców, którzy przychodzą na mecze. Gdybyśmy podjęli dziś inną decyzję, nie moglibyśmy wystartować nawet w czwartej lidze i musielibyśmy się liczyć z tym, że Korona zupełnie przestałaby istnieć - zaznacza.

W nadzwyczajnej sesji rady miasta wziął udział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, który podkreślił, że decyzja podjęta przez radnych, to dopiero początek drogi do zapewnienia stabilnej przyszłości klubu.

04.08.2020. Kielce. Sesja Rady Miasta Kielce. Na zdjęciu: senator Krzysztof SłońFot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

- Teraz czekają nas bardzo ważne decyzje związane z zarządzaniem i nadzorowaniem tego klubu po stronie prezydenta. To, co dziś się wydarzyło, jest w zasadzie techniczną częścią organizacji klubu przez najbliższe 12 miesięcy. Myślę, że sportowo Korona sobie poradzi, ponieważ w ostatnich latach klub wychował bardzo wielu młodych dobrych zawodników, niemal w każdej kategorii wiekowej. Kielecka młodzież garnęła się do uprawiania piłki nożnej, między innymi dzięki temu, że Korona grała w ekstraklasie - zaznacza.

Jeszcze dziś ma się zebrać walne zgromadzenie akcjonariuszy Rady Nadzorczej Korony Kielce, na którym ma zostać podwyższony kapitał spółki.

-

WYNIKI

26.09 Miedź Legnica 1:1 Korona Kielce
25.09 Odra Opole 1:0 GKS Bełchatów
25.09 Stomil Olsztyn 1:0 Zagłębie Sosnowiec
25.09 GKS Tychy 2:1 Apklan Resovia
25.09 Bruk-Bet Nieciecza 0:1 Arka Gdynia
25.09 GKS Jastrzębie 0:1 Widzew Łódź
20.09 Korona Kielce 0:2 Górnik Łęczna
19.09 Bruk-Bet Nieciecza 2:0 Apklan Resovia

TABELA

# drużyna m bramki pkt
1 LKS Lodz 4 11 : 1 12
2 Arka Gdynia 4 12 : 2 12
3 Bruk-Bet Nieciecza 5 6 : 1 12
4 Odra Opole 5 5 : 5 12
5 Gornik Leczna 3 7 : 0 9
6 Radomiak Radom 3 7 : 2 9
7 GKS Tychy 5 5 : 5 8
8 Chrobry Glogow 4 6 : 3 7
9 Miedz Legnica 5 8 : 7 7
10 Korona Kielce 5 5 : 6 6
11 Widzew Lodz 5 4 : 9 6
12 Stomil Olsztyn 5 1 : 6 4
13 Zaglebie Sosnowiec 5 4 : 5 3
14 Apklan Resovia 5 4 : 10 3
15 GKS Belchatow 5 2 : 7 2
16 Puszcza Niepolomice 3 2 : 6 1
17 Sandecja Nowy Sacz 4 2 : 8 0
18 GKS Jastrzebie 5 2 : 10 0

TERMINARZ

26.09 Górnik Łęczna : Radomiak Radom
27.09 ŁKS Łódź : Sandecja Nowy Sącz
27.09 Puszcza Niepołomice : Chrobry Głogów
29.09 Widzew Łódź : Zagłębie Sosnowiec
29.09 Arka Gdynia : GKS Tychy
30.09 Sandecja Nowy Sącz : Stomil Olsztyn
30.09 Chrobry Głogów : Górnik Łęczna
30.09 Korona Kielce : Bruk-Bet Nieciecza
Reklama