Jeże wbrew pozorom nie jedzą jabłek. A dokąd tuptają nocą?

Data publikacji: 24.10.2020 11:33
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
jeż

jeż
Fot. Radio Lublin

Tak Lasy Państwowe zatytułowały infografikę, która przypomina o tym, że jeże nie są wegetarianami jedzącymi jabłka, tylko drapieżnikami, które żywią się mięsem.

Damian Mazur z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka informuje, że jeże odżywiają się przede wszystkim owadami i niewielkimi gryzoniami. Ich przysmakiem są dżdżownice, dlatego często można je spotkać w sadach, gdzie nawieziona przez ogrodników gleba skrywa wiele tych zwierząt. Kolczaste ssaki żywią się też gadami.

- Nazwa „jeż” pochodzi od tego, że to zwierzę może pożywiać się wężami. Jeż, czyli jedzący żmije. Może też odżywiać się padalcami i jaszczurkami - wymienia leśnik.

Jeże odporne są na substancje trujące i dlatego nie straszne im również ropuchy zawierające truciznę na skórze.

Damian Mazur dodaje, że każdej nocy jeże przemierzają duże dystanse za pożywieniem.

- Po zmroku wychodzą ze swoich kryjówek i mogą przemierzać nawet dwa kilometry, głośno przy tym tuptając. Są głośnymi zwierzętami właśnie przez swój charakterystyczny chód. Natomiast spotkania dwóch jeży zwykle kończą się przepychankami, piszczeniem i drobną walką - mówi.

Leśnik apeluje, żeby nie palić stert liści, ponieważ takie miejsca jeże, będące gatunkiem chronionym, wybierają na swój zimowy sen.

adv adv
Wiadomości
Reklama