Jeziórko. Uroczystości patriotyczne w 158. rocznicę bitwy

Data publikacji: 08.05.2021 17:07
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.05.2021. Jeziórko, Uroczystości na polanie Dionizego Czachowskiego w 158 rocznicę bitwy

08.05.2021. Jeziórko, Uroczystości na polanie Dionizego Czachowskiego w 158 rocznicę bitwy
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W miejscu zwycięskiej potyczki oddziału Dionizego Czachowskiego w Jeziórku koło Ostrowca Św. odbyły się uroczystości patriotyczne w 158. rocznicę bitwy. W miejscu otaczanym opieką leśników obok dębu Dionizego i pamiątkowego kamienia ustawiono tablicę z informacjami o wydarzeniach z 5 maja 1863 roku.

- Dionizy Czachowski był jednym z ośmiuset dowódców powstania styczniowego - przypomniał jego prawnuk Jan Czachowski, a swoją sławą przewyższył wielu innych - mówił.

- Józef Piłsudski mówił o moim przodku, że na przestrzeni dwóch województw odgrywał rolę wilka pędzonego przez knieje. Takie słowa z ust Marszałka padły jedynie pod adresem Dionizego Czachowskiego, a musimy pamiętać, jaką czcią legioniści otaczali wszystkich powstańców styczniowych - mówił emerytowany leśnik, Jan Czachowski.

Senator Jarosław Rusiecki przypomniał z kolei, że to właśnie powstańcy styczniowi Dionizy Czachowski i jego podkomendni są sprawcami zwycięskiej potyczki pod Jeziórkiem i w wielu innych miejscach.

- Z tych potyczek wyrosła później niepodległość w 1918 roku, o czym przypomniał niejednokrotnie Marszałek Józef Piłsudski. To także dla nas zobowiązanie, aby o powstańcach styczniowych cały czas pamiętać - podkreślił.  

- Strażnikami pamięci są teraz leśnicy, którzy opiekują się miejscami ważnymi dla naszej historii - mówił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Andrzej Matysiak.

- To część naszej powinności, nie tylko opieka nad gospodarstwami leśnymi, ale także przywoływanie pamięci o postaciach i wydarzeniach ważnych dla naszych dziejów. Tak realizuje się ethos leśnego munduru - zaznaczył.

Polana Czachowskiego w Nadleśnictwie Ostrowiec jest miejscem szczególnej pamięci. - Tu rośnie dąb Dionizy, położony jest pamiątkowy kamień, a od dziś stoi także tablica informacyjna - mówi nadleśniczy Adam Podsiadło.

- Tablicę przygotowaliśmy razem z Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Krzemionkach, w języku polskim i angielskim. Przypomina ona historię powstania styczniowego oraz rolę Dionizego Czachowskiego i dzieje potyczki koło Jeziórka. Tu oddział dowodzony przez Dionizego Czachowskiego użył fortelu, aby wprowadzić Rosjan w las, a później ich rozbroić.

Reklama