Jolanta Chwałek z najwyższym odznaczeniem

Data publikacji: 11.06.2021 21:26
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021 Ostrowiec Świętokrzyski. Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej Jolancie Chwałek, dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim przypina senator Jarosław Rusiecki.

11.06.2021 Ostrowiec Świętokrzyski. Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej Jolancie Chwałek, dyrektor BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim przypina senator Jarosław Rusiecki.
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jolanta Chwałek, dyrektor ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych, została dziś uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. To najwyższe ministerialne wyróżnienie, które przyznawane jest osobom upowszechniającym i popularyzującym kulturę.

Wnioskodawcą o przyznanie odznaki był senator Jarosław Rusiecki. Parlamentarzysta zauważa, że ostrowieckie BWA powstało 25 lat temu i w tym czasie placówka gościła wybitnych artystów, m.in. Magdalenę Abakanowicz, Gustawa Zemłę, Leszka Mądzika, Jerzego Dudę Gracza czy Zdzisława Beksińskiego.

Jolanta Chwałek kontynuuje pracę twórcy BWA i pierwszego dyrektora - Tadeusza Maja.

- Rola kulturotwórcza robotniczego miasta i galerii sztuki w takim mieście jest zauważalna i dostrzegalna w Polsce, również przez profesorów ASP. To wyróżnia Ostrowiec i możemy być z tej galerii dumni - mówi senator.

Jolanta Chwałek odznakę otrzymała w czasie wernisażu wystawy „Malarstwo jest kobietą” z pracami malarskimi Emilii Dragosz i Magdaleny Leśniak. Dyrektor podziękowała wszystkim osobom, z którymi dotychczas pracowała. Uważa, że największym sukcesem są przede wszystkim odbiorcy i artyści.

- Tę nagrodę tak naprawdę mam również dzięki wszystkim Wam. Bardzo dziękuję, że te 26 lat mojej pracy tutaj, zostało docenione - mówi odznaczona dyrektor.

Obecny na wernisażu poseł Andrzej Kryj przypomniał, że kiedy Jolanta Chwałek obejmowała kierownictwo nad BWA miała wysoko postawioną poprzeczkę przez poprzedniego dyrektora. Dodaje, że pani dyrektor poradziła sobie z tym trudnym zadaniem.

- Dała radę stworzyć placówkę, która przyciąga. Z jednej strony daje nam obcować z wielką sztuką, a z drugiej strony daje szansę artystom, którzy dopiero wkraczają w ten świat - mówi poseł.

Odznaczenia pogratulował także Piotr Dasios, zastępca prezydenta miasta, obecny na wernisażu.

Uważa, że mało kto, tak jak dyrektor BWA zasłużył na takie odznaczenie. Wyraził także nadzieję, że placówka już na stałe wróci do swojej pracy bez epidemicznych reżimów.

Reklama