Jubileuszowa pielgrzymka w tradycyjnej formie, ale w rygorze sanitarnym

Data publikacji: 30.05.2021 11:56
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.08.2020. Kielce. 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

08.08.2020. Kielce. 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w tym roku tradycyjnej formie, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Według dokumentu, w tegorocznych pielgrzymkach może brać udział maksymalnie 300 osób, ale do tego limitu nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Dyrektor kieleckiej pielgrzymki, ksiądz Marek Blady cieszy się, że mimo ograniczeń i wyzwań, jubileuszowa, 40. Kielecka Piesza Pielgrzymka będzie mogła udać się z Wiślicy na Jasną Górę. Odbędzie się od hasłem: „Jestem tylko dla ciebie”.

Informuje, że w tym roku pielgrzymi przez całą drogę będą nocować w namiotach. Zmieni się też organizacja grup pielgrzymkowych.

- Rezygnujemy z dotychczasowej formy grup z podziałem na kolory, tak więc nie będzie szło 13 grup, według kolorów, które znamy od lat. Każdy uczestnik będzie się zapisywał przez internetowy formularz zgłoszeniowy, gdzie trzeba będzie podać m.in. czy jest się zaszczepionym. System dopuści do rejestracji jedynie 300 osób bez szczepienia. Każda grupa będzie liczyła sto osób, więc jeśli zapisze się sto osób, to powstanie jedna grupa, jeśli dwieście - to dwie grupy, jeśli trzysta - to trzy, i tak dalej - wymienia.

Każda grupa będzie miała własne pole namiotowe, by według zaleceń sanepidu, nie mieszać się z pozostałymi. Posiłki będą dowożone. Organizatorzy pracują jeszcze nad kwestią rozwiązania dostępu do wody. Zapisy rozpoczną się w połowie czerwca. Każdy pielgrzym musi zabrać ze sobą dodatkowo maseczki i środki do dezynfekcji.

Sanepid określa, że pątnicy wyruszający na szlak muszą być zdrowi, nie ma jednak obowiązku wykonywania testu wykrywającego wirusa Sars-CoV-2. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizator ma obowiązek codziennie mierzyć temperaturę każdemu pielgrzymowi. Osoba, która ma więcej niż 37 stopni Celsjusza, powinna być odsunięta od pielgrzymowania. W przypadku potwierdzenia zakażenia u jednego z pątników, cała grupa zostaje poddana kwarantannie.

Reklama