„Kadrówka” już po capstrzyku

Data publikacji: 05.08.2020 22:49
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.08.2020 Kraków. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uroczystości pod kopcem Józefa Piłsudskiego

05.08.2020 Kraków. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uroczystości pod kopcem Józefa Piłsudskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wyjątkową oprawę miał tegoroczny capstrzyk 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Odbył się on w cieniu kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, na którym wzniesiono biało-czerwone flagi, odśpiewywano także hymn państwowy.

W tracie uroczystości przyznano także medale. Andrzej Fiszer, wiceprzewodniczący komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawany przez prezydenta RP.

 - To bardzo miłe wyróżnienie. Jestem za niego bardzo wdzięczny, ponieważ staram się wykonywać swoje zadania najlepiej jak potrafię - podkreślił.

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zauważył, że miejsce, w którym odbył się capstrzyk, jest szczególne.

- To nie jest kopiec, który został tylko wzniesiony i usypany na cześć Marszałka Józefa Piłsudskiego. To jest także Mogiła Mogił. W tym miejscu złożone są ziemie związane z naszymi doświadczeniami historycznymi. Tu też mogliśmy oddać hołd tym, którzy oddali życie, abyśmy byli wolni - zaznaczył.

- Była to wyjątkowa uroczystość, w wyjątkowym miejscu i okolicznościach - podkreśla wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który wręczał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Złoty Krzyż Zasługi.

- To był dla mnie niezwykły zaszczyt, że mogłem odznaczyć zasłużonych w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy. Myślę, że uhonorowane osoby zapamiętają te chwile do końca życia - mówi. 

Piechurzy wyruszą z Krakowa w stronę Kielc jutro rano. Do Kielc dotrą 12 sierpnia.

 

„Kadrówkowicze” w stolicy Małopolski przygotowują się do wymarszu

„Kadrówkowicze” są już w Krakowie. Wymarsz w czwartek [PROGRAM, HISTORIA]

Reklama