„Kadrówka” obaliła słupy w Michałowicach

Data publikacji: 06.08.2020 12:50
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.08.2020. Michałowice. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

06.08.2020. Michałowice. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Uczestnicy marszu szlakiem Pierwszej Kompani Kadrowej, którzy wyruszyli z Krakowa dotarli w Michałowic, gdzie kilkanaście delegacji złożyło kwiaty przy obelisku upamiętniającym wydarzenia z 1914 roku.

Jak powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Michałowice to bardzo ważne miejsce, w którym żołnierze I kompanii kadrowej złamali szlabany graniczne państw zaborczych Rosji i Austrią, a co za tym idzie w tym miejscu w symboliczny sposób został przekreślony akt rozbiorów Polski, który dokonał się w XVIII wieku.

Stąd żołnierze wyruszyli w stronę Kielc i dlatego z tego miejsca rok rocznie startują drużyny marszu szlakiem I kompanii kadrowej.

- O godz. 9.45 w tym miejscu na rozkaz Tadeusza Kasprzyckiego, dowódcy kadrówki, żołnierze obalili słupy graniczne i podeptali na posterunku celnym portret cara Mikołaja - przypomniał Jan Józef Kasprzyk.

Jak powiedział Dionizy Krawczyński, komendant marszu, na szlak wyruszyło około 10 drużyn, które do przejścia będą miały 25 km. Na trasę w plutonach pieszych wyszło około 80 osób i około 30 osób w patrolu kawalerii. Pierwsze drużyny do Słomnik powinny dotrzeć około 14.00.

Po raz czwarty w marszu uczestniczy Maja Figura z Chojnic. W rozmowie z Radiem Kielce nie ukrywała, że zakochała się w marszu i historii, którą kultywuje. Jak stwierdziła bardzo ważne jest by pamięć o tych wydarzeniach była przypominana kolejnym pokoleniom.  

Pierwszy dzień marszu piechurzy zakończą w Słomnikach, gdzie około 16.00 delegacja komendy marszu oraz miejscowych władz weźmie udział w uroczystościach przed miejscowym pomnikiem.

 

„Kadrówkowicze” są już w Krakowie. Wymarsz w czwartek [PROGRAM, HISTORIA]

„Kadrówkowicze” w stolicy Małopolski przygotowują się do wymarszu

„Kadrówka” już po capstrzyku

„Kadrówka wyruszyła do Kielc

Reklama