„Kadrówka” w Chęcinach. W środę ostatni marsz

Data publikacji: 11.08.2020 15:28
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.08.2020. Chęciny. 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Fischer - zastępca komendanta marszu, Robert Jaworski - burmistrz Chęcin, Dionizy Krawczyński - komendant kadrówki

11.08.2020. Chęciny. 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Fischer - zastępca komendanta marszu, Robert Jaworski - burmistrz Chęcin, Dionizy Krawczyński - komendant kadrówki
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

„Kadrówka” zakończyła kolejny etap marszruty. Piechurzy, podążający szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotarli do Chęcin. Przedstawiciele marszu uczcili pamięć 39 mieszkańców miasta, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Burmistrz Robert Jaworski podkreśla, że wizyta "kadrówki" w Chęcinach to prawdziwa lekcja historii dla mieszkańców, szczególnie dla młodego pokolenia.

– Staramy się celebrować w Chęcinach 11 sierpnia, bo to ważne wydarzenie patriotyczne. Na rynku wywieszane są flagi, a zamek jest oświetlony barwami narodowymi. Wspominamy mieszkańców Chęcin, którzy w 1914 roku zaciągnęli się do kadrówki. To bardzo ważna data dla nas i lekcja historii dla współczesnego pokolenia - podkreśla burmistrz.  

Dionizy Krawczyński, komendant 55. Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej informuje, że w tym roku piechurzy nie będą nocować w Chęcinach, ale w pobliskich Szewcach. To powrót do tradycji z lat 80. i 90. 

– Szewce to miejscowość, gdzie dzięki pomocy legendarnego generała Antoniego Hedy „Szarego”, kadrówka znalazła schronienie u państwa Kłobuckich. To było w latach 80., kiedy Marsz Szlakiem I Kompani Kadrowej był prześladowany przez komunistyczne SB i kiedy na skutek interwencji bezpieki, piechurom odmawiano obiecanych noclegów.

Radio Kielce dowiedziało się, że władze Chęcin rozpoczęły działania, aby w mieście stanął pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Przy pomniku, w przyszłym roku ma być powitana "kadrówka". W środę 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc.

Reklama