„Kadrówka” wyruszyła do Kielc

Data publikacji: 06.08.2020 06:32 / Data aktualizacji: 06.08.2020 07:30
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.08.2020 Kraków. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

05.08.2020 Kraków. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uczestnicy 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszyli dziś z Krakowa do Kielc. Marsz tradycyjnie rozpoczął się na krakowskich Oleandrach.

O godz. 7.00 uczestnicy spotkali się na uroczystym apelu, skąd przeszli na Rynek. Potem w Michałowicach, w miejscu, gdzie żołnierze „kadrówki” obalili słupy graniczne, złożone zostaną kwiaty.

Dla uczczenia tego dnia, w latach 30. postawiony został w Michałowicach obelisk upamiętniający przekroczenie granicy dwóch zaborów. Pierwszy dzień marszu piechurzy zakończą w Słomnikach.

Jak mówi Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, od lat marsz odbywa się w bardzo różnych warunkach. W tym roku z uwagi na trwającą pandemię, są one bardziej skomplikowane i wymagające szczególnej ostrożności i odwagi.

- Istotą marszu jest łączenie wakacyjnej przygody, która przekształca się w przygodę z Ojczyzną, z oddaniem hołdu pokoleniu z roku 1914 i następnym pokoleniom, walczącym o niepodległość - podkreślił.

- Mam nadzieję, że dzisiejsi uczestnicy marszu na jego zakończenie powiedzą, że to była jedna z najpiękniejszych wypraw wakacyjnych, ponieważ dowiedzieli się dużo o polskiej historii i zamanifestowali to, że kochają Polskę tak, jak ci z 1914 roku - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

W następnych dniach uczestnicy marszu przejdą przez m.in. Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny, Chęciny i Szewce. Do Kielc wejdą 12 sierpnia.

 

„Kadrówkowicze” są już w Krakowie. Wymarsz w czwartek [PROGRAM, HISTORIA]

„Kadrówkowicze” w stolicy Małopolski przygotowują się do wymarszu

„Kadrówka” już po capstrzyku

Reklama