Kadzielnia ma nowego patrona

Data publikacji: 10.06.2021 19:20
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.03.2021. Kielce. Amfiteatr Kadzielnia

11.03.2021. Kielce. Amfiteatr Kadzielnia
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kieleccy radni przegłosowali projekt uchwały dotyczącej nadania amfiteatrowi Kadzielnia imienia Andrzeja Litwina.

Jak wyjaśniał w trakcie obrad Jarosław Bukowski, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury - Andrzej Litwin był osobą zasłużoną dla kultury Kielc w pełni zasłużył na taką formę uhonorowania.

- Nasza inicjatywa spotkała się z szerokim uznaniem. Pomysł został poparty przez wiele kieleckich instytucji: Muzeum Historii Kielc, Kielecki Teatr Tańca, Kieleckie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Stefana Żeromskiego, Geopark Kielce. Inicjatywa ta spotkała się także z ciepłym przyjęciem ze strony Kieleckiego Bractwa Andrzejowego, którego współzałożycielem był Andrzej Litwin i zarazem jego pierwszym wielkim mistrzem. Poparł nas też Wojewódzki Dom Kultury, z którym Andrzej Litwin był związany przez wiele lat. Otrzymaliśmy także poparcie od Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego - powiedział.

Jarosław Bukowski zaznaczył, że nowy patron Kadzielni był niezwykle barwną postacią, która w nieformalny sposób przyczyniła się do rozwoju kultury i sztuki w Kielcach.

Podczas głosowania radni niemal jednogłośnie opowiedzieli się za projektem uchwały. Projekt poparło 21 członków rady miasta ze wszystkich klubów. Przeciw była tylko jedna osoba z klubu Bezpartyjni i Niezależni, dwóch radnych wstrzymało się, a jeden nie oddał głosu.

Inicjatorami projektu byli: Anna Kibortt oraz Jarosław Bukowski, radni z ugrupowania Projekt Wspólne Kielce.

Andrzej Litwin - reżyser, autor tekstów, piosenek, twórca teatrzyków poezji, pomysłodawca wielu andrzejkowych akcji i biesiad tematycznych. Od lat 60. XX wieku pracował w Wojewódzkim Domu Kultury, był jego wicedyrektorem, a w latach 1990-2002 dyrektorem. Wieloletni reżyser koncertu „Gospodarze Gościom”, odbywającego się w ramach Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
Jego imię (oraz Henryka Morysa) nosi organizowany przez WDK Międzynarodowy Festiwal Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych. Wraz z Andrzejem Lato w 1993 roku utworzył Kieleckie Bractwo Andrzejowe i był jego Wielkim Mistrzem. Zmarł w 2016 roku, w wieku 85 lat.

 

Reklama