Kalendarium, moneta, wystawy i koncert. Solidarność świętuje jubileusz 40-lecia [PROGRAM]

Data publikacji: 12.08.2020 11:14
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. NSZZ Solidarność / NBP

Okolicznościowa moneta kolekcjonerska oraz specjalne wydanie Świętokrzyskich Zeszytów Związkowych - „Kalendarium Solidarności Świętokrzyskiej 1980-2020” to dwa wydawnictwa, które mają uczcić jubileusz 40-lecia NSZZ Solidarność.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskich struktur związku, mówi, że kalendarium zostanie oficjalnie zaprezentowane 31 sierpnia podczas otwarcia w Kielcach biblioteki, w której dostępne będą publikacje IPN dotyczące Solidarności.

- W Kielcach nie ma możliwości wypożyczenia tego typu wydawnictw, są one trudno dostępne i dlatego postanowiliśmy to zmienić - mówi Waldemar Bartosz.

ŚWIĘTOKRZYSKIE ZESZYTY ZWIĄZKOWE - „KALENDARIUM SOLIDARNOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ 1980-2020” [POBIERZ]

Z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności Narodowy Bank Polski wprowadził natomiast do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł. Na awersie przedstawiono hasło umieszczone na kominie Stoczni Gdańskiej. Zawarto w nim żądania wolności - prawa naturalnego człowieka. Na rewersie monety widnieje natomiast tłum protestujących i kontur Polski podkreślający masowość protestów na obszarze całego kraju. Srebrna moneta wyemitowana została w nakładzie 11 tysięcy sztuk, a jej cena wynosi 130 zł. Waldemar Bartosz mówi, że numizmat z pewnością okaże się gratką dla kolekcjonerów.

- To piękna moneta na piękny jubileusz. Przypuszczam, że na wtórnym rynku będzie można ją nabyć za znacznie wyższą cenę, niż jej wartość nominalna - ocenia związkowiec.

Waldemar Bartosz dodaje, że znany jest już program większości wydarzeń, które odbędą się z okazji 40-lecia Solidarności.

- Z powodu epidemii koronawirusa, z wielu imprez zmuszeni jesteśmy zrezygnować. Nie odbędzie się na przykład występ zespołu Śląsk. Planujemy jednak kameralny koncert, podczas którego będzie można usłyszeć piosenki z lat 80-tych. Dogrywamy właśnie terminy z wykonawcami - informuje przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności.

Ponadto między innymi w Kielcach, Skarżysku, Starachowicach i Jędrzejowie zaplanowano wystawy i uroczyste msze święte. Z okazji jubileuszu, 33 działaczy Solidarności, decyzją premiera RP zostanie odznaczonych medalami 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Reklama