Kałków: trwa pielgrzymka hutników

Data publikacji: 03.10.2020 13:44
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.10.2020. Kałków. 24 Ogólnopolska Pielgrzymka Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność

03.10.2020. Kałków. 24 Ogólnopolska Pielgrzymka Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Kałkowie trwa 24. Ogólnopolska Pielgrzymka Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność. Hutnicy, podobnie, jak przedstawiciele wielu innych zawodów i grup społecznych, z szacunku do założyciela, księdza Czesława Wali, od lat wybierają sanktuarium w Kałkowie jako swoich cel pielgrzymek.

Jak mówi organizator spotkania Wojciech Krasuski z Solidarności Huty Celsa Ostrowiec, w Kałkowie, na Golgocie Narodu Polskiego jest kaplica poświęcona hutnikom. Zawsze są tu też serdecznie przyjmowani:

- Dziś z nami modlą się hutnicy z całego kraju, jest ponad 20 delegacji, głównie ze Śląska, bo tam koncentruje się przemysł hutniczy - informuje.

Andrzej Karol, przewodniczący sekcji krajowej hutniczej Solidarności mówi, że hutnicy liczą na zachowanie zakładów pracy i postawienie na polski przemysł.

Zdaniem przewodniczącego świętokrzyskiej Solidarności Waldemara Bartosza, rola związku we współczesnym przemyśle jest kluczowa.

- Teraz nie chodzi o ratowanie zakładów pracy, jak było jeszcze 10 lat temu, ale o dostosowanie ich do wyznaczników współczesnego hutnictwa. Kraje, które wychodziły z komunizmu, jak Polska, inaczej mają zbudowany system hutnictwa, niż podobne zakłady w Europie. Naszym zadaniem jest uchronienie ich od bankructwa - przekonuje.

Obecny na uroczystości poseł Andrzej Kryj podkreślał, że cała branża hutnicza stoi przed koniecznością rozwiązania wielu problemów.

- Jednym z nich są wysokie ceny energii elektrycznej, a hutnictwo należy do tych dziedzin gospodarki, które określa się mianem energochłonnych. Problem cen produkcji jest bardzo ważny, zarówno dla Huty Celsa Ostrowiec, jak i innych zakładów przemysłowych. Stąd moja obecność wśród hutników, tym bardziej, że rodzinnie jestem związany z hutą. Najpierw w starym zakładzie pracował mój dziadek, później w nowym mój tata, a biuro poselskie w Ostrowcu mieści się w budynku, należącym do Solidarności - powiedział poseł.

Hutnicy podczas spotkania złożyli także kwiaty przy grobie księdza Czesława Wali oraz w kaplicy hutników na Golgocie.

Reklama