Kameleony wśród kwiatów zachwycają w ogrodzie botanicznym

Data publikacji: 23.08.2020 12:04
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.08.2020. Kielce. Ogród botaniczny

14.08.2020. Kielce. Ogród botaniczny
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Roślinne kameleony oraz bogatą kolekcję wrzosów mogli podziwiać uczestnicy dzisiejszego spaceru po kieleckim ogrodzie botanicznym. To propozycja Geoparku na ciekawe spędzenie niedzieli.

Spacer odbywa się w ramach wakacyjnej akcji pod hasłem „Kielce Naturalnie”. Mimo deszczowej aury, uczestnicy dopisali, na wędrówkę wyruszyło kilkanaście osób. Pan Piotr był z całą rodziną i przekonywał, że nie ma złej pogody na spacer.

- Deszcz nie przeszkadza, jak człowiek jest przyzwyczajony. Ja od małego chodzę na rajdy. Tutaj to jest lekki deszczyk, można powiedzieć – wyjaśnił.

Nie brakowało osób, które już kolejny raz uczestniczą w akcji „Kielce Naturalnie”. Pani Michalina wyjaśniła, że dużą zaletą jest możliwość posłuchania przewodnika.

- Lubię chodzić, ale nie mogę się wybierać na dalekie trasy. Natomiast, jak się idzie z przewodnikiem, to zawsze zobaczy się coś ciekawego – stwierdziła.

Tym razem przewodnikiem był doktor Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika ogrodu botanicznego. Podkreślał, że miejsce to cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. W tym sezonie, który rozpaczał się dopiero 15 maja, krótszym z powodu pandemii, pojawiło się już ponad 20 tys. gości.

- Nawet firma Google, która publikuje różne zestawienia, podała, że jesteśmy na dziewiątym miejscu, jeśli chodzi o najchętniej wyszukiwane atrakcje w regionie świętokrzyskim, co nas bardzo cieszy – przyznał.

23.08.2020 Kielce. Spacer po ogrodzie botanicznymFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Ogród zmienia się nieustannie. Jak powiedział Bartosz Piwowarski, teraz w pełni kwitnienia są hortensje.

- To prawdziwe kameleony wśród roślin, ponieważ ich kwiaty wybarwiają się w zależności od pH podłoża, na przykład z białego na różowy lub z białego na fioletowawo-niebieski. Są to dość ciekawe rośliny – tłumaczył.

Zaczynają też już kwitnąć takie jesienne kwiaty, jak astry czy wrzosy. Warto wspomnieć, że w kieleckim ogrodzie jest ponad 120 odmian wrzosów, co czyni tę kolekcję największą wśród innych ogrodów botanicznych.

- Proszę zwrócić uwagę, że od kwitnącego wrzosu swoją nazwę wziął wrzesień. Teraz zaczynają kwitnąć wcześniej, ale myślę, że będzie je można podziwiać przez cały wrzesień – mówi.

Ogród będzie można odwiedzać do 31 października. Jest otwarty dla turystów od wtorku do niedzieli. Do końca sierpnia w godzinach 10-20 (ostatnie wejście do godziny 19), a od września do końca października w godzinach 10-18 (ostatnie wejście przed 17).

Tagi do tego wpisu
Reklama