Kamil Pacholec: do tej pory nie wierzę w to, co się właśnie stało

Data publikacji: 18.10.2021 22:05
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Warszawa. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Na zdjęciu Kamil Pacholec

Warszawa. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Na zdjęciu Kamil Pacholec
Fot. NIFC

- Ten występ był spełnieniem jednego z marzeń muzycznych. Wykonać koncert fortepianowy Chopina w sali Filharmonii Narodowej to było coś, o czym naprawdę marzyłem, i do tej pory nie wierzę w to, co się właśnie stało - tak powiedział pochodzący z Kielc pianista, Kamil Pacholec, po występie w finale Konkursu Chopinowskiego.

Kamil znalazł się w gronie 12 finalistów. Jest jednym z dwóch Polaków, którzy walczą o zwycięstwo w najważniejszym konkursie pianistycznym na świecie.

W tym etapie pianiści mają do wyboru jeden z dwóch koncertów Fryderyka Chopina, który wykonują z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Są to: koncert fortepianowy e-moll op.11 i f-moll op. 21.

Kamil wybrał ten pierwszy. Tak o nim mówił w rozmowie z dziennikarką TVP Kultura:

- Ten koncert słyszy się dosyć często, często jest w repertuarze pianistów, można go usłyszeć podczas wielu koncertów, ale mimo to każde jego wykonanie jest dla mnie czymś zupełnie nowym, czymś, co tworzy się tu i teraz na scenie. Dzieje się tak chyba przez to, że czuję ogromną świeżość w tej muzyce, taką ogromną nadzieję Chopina na przyszłość i słychać tam to młodzieńcze szczęście, przepuszczone przez filtr geniusza. Także jest to dla mnie wyjątkowa muzyka, i dzisiaj jej wykonywanie, było ogromnym przeżyciem - przyznał.

Zapytany o to, jak zachować świeżość spojrzenia na utwór, który wykonuje się po raz kolejny, przyznał, że łatwo je zatracić. Zdradził, że przed samym konkursem, kiedy liczba godzin spędzonych przed fortepianem dawała mu się we znaki, sięgał po dzieła… Mickiewicza.

- Często ćwicząc po raz setny czy tysięczny dany fragment, choć przygotowujemy go techniczne, to nasza wrażliwość w pewnym stopniu może się zmniejszyć. Zresztą Chopin też zachęcał uczniów, żeby wielogodzinne ćwiczenia przeplatać spacerami czy lekturą. Zawsze można na dane dzieło spojrzeć z jeszcze innej perspektywy, bo często nam się wydaje, że wiemy wszystko o danym utworze, ale mimo to czegoś możemy w tej muzyce nie widzieć, więc takie inspiracje są bardzo przydatne – wyjaśnił.

Finałowy występ Kamila Pacholca dostępny jest na stronie internetowej Radia Kielce.

KAMIL PACHOLEC

Urodził się 11 listopada 1998 roku. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku został studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Od 2019 roku studiuje w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W wieku 11 lat wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Udział w krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych przyniósł mu wiele nagród, w tym Nagrodę Grand Prix oraz I miejsce w XVII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012), I miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2014), I miejsce w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich w Krakowie (2014), I miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Gorlitz (2015), Grand Prix w VIII Konkursie Pianistycznym im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015), III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Cesara Francka w Kraainem/Brukseli (2015), Grand Prix i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina w XIV Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego w Płocku (2016). Jest także laureatem pierwszego miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie, zarówno jako solista w 2011, jak i w duecie w 2013 roku.

W 2016 roku został zwycięzcą 47. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, podczas którego zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.

W 2018 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Livorno. Tego samego roku został laureatem  głównej nagrody Piano Academy Eppan „The Arturo Benedetti Michelangeli Prize” (Włochy) oraz półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych.

W roku 2019 zdobył II nagrodę w XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Im. I. J. Paderewskiego, nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego W. A. Mozarta, nagrodę Jerzego Kolanowskiego za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, nagrodę Filharmonii Pomorskiej za najlepsze wykonanie utworów I. J. Paderewskiego oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w Polsce, USA, Brazylii, Kolumbii i na Ukrainie.

Koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Ukrainie, USA oraz Japonii. W lutym 2016 wziął udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym „Młody Muzyk Roku 2016”. Występował z recitalami na wielu renomowanych festiwalach pianistycznych, w tym na 72 Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, festiwalu „Chopin a Paris”, festiwalu Chopinowskim w Nohant, Festiwalu Paderewskiego w Raleigh w USA (2017, 2018) oraz Festiwalu Chopinowskim w Omotesando w Tokyo (2019). Przyniosły mu one wiele entuzjastycznych recenzji podkreślających „doskonałe połączenie młodzieńczej świeżości z perfekcyjną techniką i głębokim zrozumieniem muzyki, którą wykonuje”.

Często bierze udział w mistrzowskich kursach pianistycznych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów, m.in. Dang Thai Sona, Arie Vardiego, Pavla Gililova, Andrzeja Jasińskiego, Katarzynę Popową-Zydroń, Tamasa Ungara i innych.

Wielokrotnie występował jako solista z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonią Zielonogórską, Lwowską Orkiestrą Wirtuozów i Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 roku został objęty programem pomocy dla wybitnie utalentowanych nastolatków zarządzanym przez Polski Fundusz na Rzecz Dzieci w Warszawie. W swoim rodzinnym mieście otrzymywał nagrody „Talenty Świętokrzyskie” (2012, 2014, 2016) i „Nadzieja Miasta Kielce” (2016). Otrzymał stypendia Narodowego Centrum Edukacji Artystycznej za bardzo dobre wyniki w nauce (2015, 2016). W 2015 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne, a w 2016 stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe. W 2018 r. otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2018”. Od 2016 roku jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”.

Reklama