Kamil Pacholec gra dziś w drugim etapie

Data publikacji: 08.10.2021 14:08
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Na zdjęciu: Kamil Pacholec

Na zdjęciu: Kamil Pacholec
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielczanin Kamil Pacholec dziś, 9 października, wystąpi w drugim etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Występ w Sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpocznie się o godzinie 13.50.

W pierwszym etapie Konkursu Chopinowskiego, w dniach od 3 do 7 października, wystąpiło 87 osób. Do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 45 pianistów, reprezentujących 14 krajów. W gronie 9 Polaków jest też Kamil Pacholec. Wyniki zostały ogłoszone w czwartek w nocy.

Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach przyznał, że na werdykt jurorów czekał ze spokojem.

- Jak już mówiłem wcześniej, dla mnie to było oczywiste, że Kamil znajdzie się w drugim etapie. Bardzo dobra gra. Cieszę się, że tak samo dobrze został odebrany przez krytyków, jak i jurorów. Myślę, że ten pierwszy etap emocjonalnie był najtrudniejszy dla Kamila, podobnie zresztą jak i dla innych uczestników, bo nikt nie chciał odpaść, a jurorzy musieli dokonać wyboru - wyjaśnił.

Drugi etap XVIII Konkursu Chopinowskiego rozpocznie się w sobotę, 9 października i potrwa do 12 października. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach: porannej (od godz. 10) oraz wieczornej (od godz. 17). Pianiści staną przed wyzwaniem zagrania 30-40 minutowego recitalu, obowiązkowo uwzględniającego w programie m.in. wybrany walc i polonez.

Artur Jaroń dodał, że drugi etap nie powinien nastręczyć Kamilowi problemów.

- Myślę, że jest dla Kamila pod każdym względem łatwiejszy, ponieważ ma dużo ciekawych form do zaprezentowania, w których się doskonale czuje. Znam repertuar Kamila już od wielu miesięcy i za każdym razem dokłada do niego coś ciekawego, dojrzałego. Liczę po cichu, że bez problemu wejdzie do trzeciego etapu - mówi Artur Jaroń.

Występ Kamila jest zaplanowany na sobotę, na godzinę 13.50. Przesłuchania konkursowe można oglądać w telewizji na kanale TVP Kultura oraz online w aplikacji mobilnej Chopin Competition, na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube. Można ich także słuchać na internetowej stronie Programu Drugiego Polskiego Radia.

Kamil Pacholec ma 22 lata. Studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu profesor Ewy Pobłockiej. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach. Miejsce w prestiżowym Konkursie Chopinowskim zapewnił sobie, zdobywając drugie miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Szerokiej publiczności na ziemi świętokrzyskiej dał się poznać, jako uczestnik organizowanego przez Radio Kielce festiwalu „Chopinowskie inspiracje”. W ubiegłym roku wystąpił również podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju.

Reklama