Kampania „Pola Nadziei” ma na celu uwrażliwić młodych na pomoc cierpiącym

Data publikacji: 08.10.2020 15:46
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.10.2020 Kielce. Inauguracja kampanii

08.10.2020 Kielce. Inauguracja kampanii "Pola Nadziei". Sadzenie żonkili przy budynku Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach i posadzeniem żonkili na rabacie przed hospicjum na osiedlu Czarnów, zainaugurowano ogólnopolską kampanię „Pola Nadziei”. Jej celem jest propagowanie postaw otwartych na cierpienie drugiego człowieka i zachęcanie dzieci i młodzieży do angażowania się w pomoc potrzebującym.

Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej przypomina, że podczas kampanii zbierane są także datki na funkcjonowanie stacjonarnego hospicjum.

- Potrzebne są fundusze na funkcjonowanie hospicjum. W tym roku chcielibyśmy odnowić sprzęt do rehabilitacji, ponieważ takie aparaty stale się zużywają. Natomiast drugi cel, edukacyjny, też jest ważny. Bez świadomości, bez przekonania, że hospicja są potrzebne, że osoby chore onkologicznie wymagają opieki i naszego wsparcia, hospicjum nie mogłoby normalnie funkcjonować - dodał ksiądz Krzysztof Banasik.   

Kampania „Pola Nadziei” nie mogłaby zostać przeprowadzona, gdyby nie włączali się w nią wolontariusze. Od kilku lat akcję wspierają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mniowie. Jak mówi ksiądz Zbigniew Wójcik, opiekun szkolnego koła Caritas, dzieci włączają się w kwesty, pieką też pierniki i wykonują świąteczne kartki dla podopiecznych hospicjum.

- Już od kilku lat włączamy się w tę kampanię. Chcemy przez uczestnictwo w tej akcji uwrażliwiać młode pokolenia na pomoc osobom chorym, cierpiącym, szczególnie w naszym kieleckim hospicjum - dodał ksiądz Zbigniew Wójcik.   

Takie miejsce, jak hospicjum, to jest budzenie wrażliwości wśród społeczeństwa, powiedział obecny podczas inauguracji kampanii Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, ważne jest, by tę wrażliwość wpajać dzieciom już od najmłodszych lat.

- Ważne jest też to, żebyśmy pamiętali, że ciężkie choroby prowadzące często do śmierci, choroby nieuleczalne cały czas wśród nas są. One dotykają ludzi i te osoby potrzebują wciąż naszego wsparcia, naszej opieki, towarzyszenia w tych ostatnich dniach życia. Temu służy hospicjum - dodał Krzysztof Słoń.  

„Pola nadziei” po raz pierwszy zorganizowane zostały w Wielkiej Brytanii 17 lat temu. W Polsce akcja odbywa się od 2005 roku, a w Kielcach od 2010 roku.

adv adv
Wiadomości
Reklama