Kapitan Blinowski spoczął w rodzinnym Ożarowie

Data publikacji: 24.11.2020 17:51
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.11.2020. Ożarów. Pogrzeb kapitana Zbigniew Blinowskiego

24.11.2020. Ożarów. Pogrzeb kapitana Zbigniew Blinowskiego
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rodzina i społeczność Ożarowa pożegnali kapitana Zbigniewa Blinowskiego ps. Ostry. - żołnierza walczącego w czasie wojny w Narodowych Siłach Zbrojnych i Armii Krajowej. Pogrzeb odbył się w mieście, z którym całe życie był związany.

Kapitan Zbigniew Blinowski był ogromnym autorytetem dla członków stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. Jak wspomina prezes Michał Ślusarz, poznał go 5 lat temu zupełnie przez przypadek. Na przełomie 2014 i 2015 roku zbierał informacje dotyczące żołnierzy NSZ. Miejscowy ksiądz poinformował ich, że w Ożarowie taka osoba żyje. Jak mówi Michał Ślusarz, był to człowiek bardzo skromny.

- Był naprawdę taką sympatyczną osobą, spokojną. Kochał Narodowe Siły Zbrojne, uważał, że to najwspanialsza organizacja i mówił to do końca swoich dni - mówi Michał Ślusarz.

W pogrzebie uczestniczył zastępca burmistrza Ożarowa Paweł Rędziak. Jak mówi, pan Zbigniew, był jednym z nielicznych mieszkańców Ożarowa, który funkcjonował w zbrojnych podziemiu.

- Cały czas pamiętał o tym, że to jest Polska i trzeba o nią walczyć. Po wojnie włączył się bardzo aktywnie w funkcjonowanie miasta, w odbudowę. Bardzo zasłużony obywatel - mówi Paweł Rędziak.

Kapitan Blinowski był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych od stycznia 1943 roku do kwietnia 1944 roku. Należał do oddziału Ścibora, a potem Dymszy. Następnie do połowy stycznia 1945 roku służył w Armii Krajowej w oddziale Kruka. Był jedną z osób, która uczestniczyła w nagraniach do filmu „Tarzan - ułan z Zawichostu”, ponieważ osobiście poznał wachmistrza Tomasza Wójcika.

Kapitan Zbigniew Blinowski spoczął na cmentarzu parafialnym w Ożarowie.

Tagi do tego wpisu
Reklama